| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| 5. | |
| Monikko | hiushalkeamat | Genetiivi | hiushalkeaman |
| Monikon genetiivi | hiushalkeamien | Partitiivi | hiushalkeamaa |
| Monikon partitiivi | hiushalkeamia | Inessiivi | hiushalkeamassa |
| Monikon inessiivi | hiushalkeamissa | Elatiivi | hiushalkeamasta |
| Monikon elatiivi | hiushalkeamista | Illatiivi | hiushalkeamaan |
| Monikon illatiivi | hiushalkeamiin | Adessiivi | hiushalkeamalla |
| Monikon adessiivi | hiushalkeamilla | Ablatiivi | hiushalkeamalta |
| Monikon ablatiivi | hiushalkeamilta | Allatiivi | hiushalkeamalle |
| Monikon allatiivi | hiushalkeamille | Essiivi | hiushalkeamana |
| Monikon essiivi | hiushalkeamina | Translatiivi | hiushalkeamaksi |
| Monikon translatiivi | hiushalkeamiksi | Monikon instruktiivi | hiushalkeamin |
| Abessiivi | hiushalkeamatta | Monikon abessiivi | hiushalkeamitta |
| Monikon akkusatiivi | hiushalkeamat |