| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | kääntymykset | Genetiivi | kääntymyksen |
| Monikon genetiivi | kääntymysten | Monikon genetiivi | kääntymyksien |
| Partitiivi | kääntymystä | Monikon partitiivi | kääntymyksiä |
| Inessiivi | kääntymyksessä | Monikon inessiivi | kääntymyksissä |
| Elatiivi | kääntymyksestä | Monikon elatiivi | kääntymyksistä |
| Illatiivi | kääntymykseen | Monikon illatiivi | kääntymyksiin |
| Adessiivi | kääntymyksellä | Monikon adessiivi | kääntymyksillä |
| Ablatiivi | kääntymykseltä | Monikon ablatiivi | kääntymyksiltä |
| Allatiivi | kääntymykselle | Monikon allatiivi | kääntymyksille |
| Essiivi | kääntymyksenä | Monikon essiivi | kääntymyksinä |
| Translatiivi | kääntymykseksi | Monikon translatiivi | kääntymyksiksi |
| Monikon instruktiivi | kääntymyksin | Abessiivi | kääntymyksettä |
| Monikon abessiivi | kääntymyksittä | Monikon akkusatiivi | kääntymykset |