| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ikäneidot | Genetiivi | ikäneidon |
| Monikon genetiivi | ikäneitojen | Partitiivi | ikäneitoa |
| Monikon partitiivi | ikäneitoja | Inessiivi | ikäneidossa |
| Monikon inessiivi | ikäneidoissa | Elatiivi | ikäneidosta |
| Monikon elatiivi | ikäneidoista | Illatiivi | ikäneitoon |
| Monikon illatiivi | ikäneitoihin | Adessiivi | ikäneidolla |
| Monikon adessiivi | ikäneidoilla | Ablatiivi | ikäneidolta |
| Monikon ablatiivi | ikäneidoilta | Allatiivi | ikäneidolle |
| Monikon allatiivi | ikäneidoille | Essiivi | ikäneitona |
| Monikon essiivi | ikäneitoina | Translatiivi | ikäneidoksi |
| Monikon translatiivi | ikäneidoiksi | Monikon instruktiivi | ikäneidoin |
| Abessiivi | ikäneidotta | Monikon abessiivi | ikäneidoitta |
| Monikon akkusatiivi | ikäneidot |