| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | hiiskahdukset | Genetiivi | hiiskahduksen |
| Monikon genetiivi | hiiskahdusten | Monikon genetiivi | hiiskahduksien |
| Partitiivi | hiiskahdusta | Monikon partitiivi | hiiskahduksia |
| Inessiivi | hiiskahduksessa | Monikon inessiivi | hiiskahduksissa |
| Elatiivi | hiiskahduksesta | Monikon elatiivi | hiiskahduksista |
| Illatiivi | hiiskahdukseen | Monikon illatiivi | hiiskahduksiin |
| Adessiivi | hiiskahduksella | Monikon adessiivi | hiiskahduksilla |
| Ablatiivi | hiiskahdukselta | Monikon ablatiivi | hiiskahduksilta |
| Allatiivi | hiiskahdukselle | Monikon allatiivi | hiiskahduksille |
| Essiivi | hiiskahduksena | Monikon essiivi | hiiskahduksina |
| Translatiivi | hiiskahdukseksi | Monikon translatiivi | hiiskahduksiksi |
| Monikon instruktiivi | hiiskahduksin | Abessiivi | hiiskahduksetta |
| Monikon abessiivi | hiiskahduksitta | Monikon akkusatiivi | hiiskahdukset |