| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | acceptance, accept |
| espanja | aceptado |
| hollanti | geaccepteerde stof, accept |
| italia | accettato |
| kreikka | αποδεκτό μέρος |
| portugali | aceite |
| ranska | accepté |
| ruotsi | accept |
| saksa | Akzept |
| tanska | accept |
| Monikko | akseptit | Genetiivi | akseptin |
| Monikon genetiivi | akseptien | Partitiivi | akseptia |
| Monikon partitiivi | aksepteja | Inessiivi | akseptissa |
| Monikon inessiivi | aksepteissa | Elatiivi | akseptista |
| Monikon elatiivi | aksepteista | Illatiivi | akseptiin |
| Monikon illatiivi | aksepteihin | Adessiivi | akseptilla |
| Monikon adessiivi | aksepteilla | Ablatiivi | akseptilta |
| Monikon ablatiivi | aksepteilta | Allatiivi | akseptille |
| Monikon allatiivi | aksepteille | Essiivi | akseptina |
| Monikon essiivi | aksepteina | Translatiivi | akseptiksi |
| Monikon translatiivi | aksepteiksi | Monikon instruktiivi | akseptein |
| Abessiivi | akseptitta | Monikon abessiivi | aksepteitta |
| Monikon akkusatiivi | akseptit |