| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | palapaistit | Genetiivi | palapaistin |
| Monikon genetiivi | palapaistien | Partitiivi | palapaistia |
| Monikon partitiivi | palapaisteja | Inessiivi | palapaistissa |
| Monikon inessiivi | palapaisteissa | Elatiivi | palapaistista |
| Monikon elatiivi | palapaisteista | Illatiivi | palapaistiin |
| Monikon illatiivi | palapaisteihin | Adessiivi | palapaistilla |
| Monikon adessiivi | palapaisteilla | Ablatiivi | palapaistilta |
| Monikon ablatiivi | palapaisteilta | Allatiivi | palapaistille |
| Monikon allatiivi | palapaisteille | Essiivi | palapaistina |
| Monikon essiivi | palapaisteina | Translatiivi | palapaistiksi |
| Monikon translatiivi | palapaisteiksi | Monikon instruktiivi | palapaistein |
| Abessiivi | palapaistitta | Monikon abessiivi | palapaisteitta |
| Monikon akkusatiivi | palapaistit |