Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvakaannunYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensvakaannut
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensvakaantuuMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvakaannumme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensvakaannutteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensvakaantuvat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivakaannuinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektivakaannuit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivakaantuiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivakaannuimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektivakaannuitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivakaantuivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvakaantuisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensvakaantuisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensvakaantuisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvakaantuisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensvakaantuisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensvakaantuisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensvakaannuYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensvakaantukoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensvakaantukaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensvakaantukaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensvakaantukootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvakaantunen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensvakaantunetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensvakaantunee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvakaantunemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensvakaantunette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensvakaantunevat