Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvakaannutanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensvakaannutat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvakaannutammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensvakaannutatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensvakaannuttavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivakaannutin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektivakaannutitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivakaannutti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivakaannutimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektivakaannutitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivakaannuttivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvakaannuttaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensvakaannuttaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensvakaannuttaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvakaannuttaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensvakaannuttaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensvakaannuttaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensvakaannuta
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensvakaannuttakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensvakaannuttakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensvakaannuttakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensvakaannuttakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvakaannuttanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensvakaannuttanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensvakaannuttaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvakaannuttanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensvakaannuttanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensvakaannuttanevat