Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
1.
2.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka pitää huolta, kantaa huolta

Esimerkit

  • Huolehtivainen äiti käy peittelemässä lapsensa ennen nukkumaan käymistään.

Taivutusmuodot

MonikkohuolehtivaisetMonikkohuolehtivaiseni
MonikkohuolehtivaisesiMonikkohuolehtivaisemme
MonikkohuolehtivaisenneMonikkohuolehtivaisensa
GenetiivihuolehtivaisenGenetiivihuolehtivaiseni
GenetiivihuolehtivaisesiGenetiivihuolehtivaisemme
GenetiivihuolehtivaisenneGenetiivihuolehtivaisensa
Monikon genetiivihuolehtivaistenMonikon genetiivihuolehtivaisien
Monikon genetiivihuolehtivaisteniMonikon genetiivihuolehtivaisieni
Monikon genetiivihuolehtivaistesiMonikon genetiivihuolehtivaisiesi
Monikon genetiivihuolehtivaistemmeMonikon genetiivihuolehtivaisiemme
Monikon genetiivihuolehtivaistenneMonikon genetiivihuolehtivaisienne
Monikon genetiivihuolehtivaistensaMonikon genetiivihuolehtivaisiensa
PartitiivihuolehtivaistaPartitiivihuolehtivaistani
PartitiivihuolehtivaistasiPartitiivihuolehtivaistamme
PartitiivihuolehtivaistannePartitiivihuolehtivaistaan
PartitiivihuolehtivaistansaMonikon partitiivihuolehtivaisia
Monikon partitiivihuolehtivaisianiMonikon partitiivihuolehtivaisiasi
Monikon partitiivihuolehtivaisiammeMonikon partitiivihuolehtivaisianne
Monikon partitiivihuolehtivaisiaanMonikon partitiivihuolehtivaisiansa
InessiivihuolehtivaisessaInessiivihuolehtivaisessani
InessiivihuolehtivaisessasiInessiivihuolehtivaisessamme
InessiivihuolehtivaisessanneInessiivihuolehtivaisessaan
InessiivihuolehtivaisessansaMonikon inessiivihuolehtivaisissa
Monikon inessiivihuolehtivaisissaniMonikon inessiivihuolehtivaisissasi
Monikon inessiivihuolehtivaisissammeMonikon inessiivihuolehtivaisissanne
Monikon inessiivihuolehtivaisissaanMonikon inessiivihuolehtivaisissansa
ElatiivihuolehtivaisestaElatiivihuolehtivaisestani
ElatiivihuolehtivaisestasiElatiivihuolehtivaisestamme
ElatiivihuolehtivaisestanneElatiivihuolehtivaisestaan
ElatiivihuolehtivaisestansaMonikon elatiivihuolehtivaisista
Monikon elatiivihuolehtivaisistaniMonikon elatiivihuolehtivaisistasi
Monikon elatiivihuolehtivaisistammeMonikon elatiivihuolehtivaisistanne
Monikon elatiivihuolehtivaisistaanMonikon elatiivihuolehtivaisistansa
IllatiivihuolehtivaiseenIllatiivihuolehtivaiseeni
IllatiivihuolehtivaiseesiIllatiivihuolehtivaiseemme
IllatiivihuolehtivaiseenneIllatiivihuolehtivaiseensa
Monikon illatiivihuolehtivaisiinMonikon illatiivihuolehtivaisiini
Monikon illatiivihuolehtivaisiisiMonikon illatiivihuolehtivaisiimme
Monikon illatiivihuolehtivaisiinneMonikon illatiivihuolehtivaisiinsa
AdessiivihuolehtivaisellaAdessiivihuolehtivaisellani
AdessiivihuolehtivaisellasiAdessiivihuolehtivaisellamme
AdessiivihuolehtivaisellanneAdessiivihuolehtivaisellaan
AdessiivihuolehtivaisellansaMonikon adessiivihuolehtivaisilla
Monikon adessiivihuolehtivaisillaniMonikon adessiivihuolehtivaisillasi
Monikon adessiivihuolehtivaisillammeMonikon adessiivihuolehtivaisillanne
Monikon adessiivihuolehtivaisillaanMonikon adessiivihuolehtivaisillansa
AblatiivihuolehtivaiseltaAblatiivihuolehtivaiseltani
AblatiivihuolehtivaiseltasiAblatiivihuolehtivaiseltamme
AblatiivihuolehtivaiseltanneAblatiivihuolehtivaiseltaan
AblatiivihuolehtivaiseltansaMonikon ablatiivihuolehtivaisilta
Monikon ablatiivihuolehtivaisiltaniMonikon ablatiivihuolehtivaisiltasi
Monikon ablatiivihuolehtivaisiltammeMonikon ablatiivihuolehtivaisiltanne
Monikon ablatiivihuolehtivaisiltaanMonikon ablatiivihuolehtivaisiltansa
AllatiivihuolehtivaiselleAllatiivihuolehtivaiselleni
AllatiivihuolehtivaisellesiAllatiivihuolehtivaisellemme
AllatiivihuolehtivaisellenneAllatiivihuolehtivaiselleen
AllatiivihuolehtivaisellensaMonikon allatiivihuolehtivaisille
Monikon allatiivihuolehtivaisilleniMonikon allatiivihuolehtivaisillesi
Monikon allatiivihuolehtivaisillemmeMonikon allatiivihuolehtivaisillenne
Monikon allatiivihuolehtivaisilleenMonikon allatiivihuolehtivaisillensa
EssiivihuolehtivaisenaEssiivihuolehtivaisenani
EssiivihuolehtivaisenasiEssiivihuolehtivaisenamme
EssiivihuolehtivaisenanneEssiivihuolehtivaisenaan
EssiivihuolehtivaisenansaMonikon essiivihuolehtivaisina
Monikon essiivihuolehtivaisinaniMonikon essiivihuolehtivaisinasi
Monikon essiivihuolehtivaisinammeMonikon essiivihuolehtivaisinanne
Monikon essiivihuolehtivaisinaanMonikon essiivihuolehtivaisinansa
TranslatiivihuolehtivaiseksiTranslatiivihuolehtivaisekseni
TranslatiivihuolehtivaiseksesiTranslatiivihuolehtivaiseksemme
TranslatiivihuolehtivaiseksenneTranslatiivihuolehtivaisekseen
TranslatiivihuolehtivaiseksensaMonikon translatiivihuolehtivaisiksi
Monikon translatiivihuolehtivaisikseniMonikon translatiivihuolehtivaisiksesi
Monikon translatiivihuolehtivaisiksemmeMonikon translatiivihuolehtivaisiksenne
Monikon translatiivihuolehtivaisikseenMonikon translatiivihuolehtivaisiksensa
Monikon instruktiivihuolehtivaisinAbessiivihuolehtivaisetta
AbessiivihuolehtivaisettaniAbessiivihuolehtivaisettasi
AbessiivihuolehtivaisettammeAbessiivihuolehtivaisettanne
AbessiivihuolehtivaisettaanAbessiivihuolehtivaisettansa
Monikon abessiivihuolehtivaisittaMonikon abessiivihuolehtivaisittani
Monikon abessiivihuolehtivaisittasiMonikon abessiivihuolehtivaisittamme
Monikon abessiivihuolehtivaisittanneMonikon abessiivihuolehtivaisittaan
Monikon abessiivihuolehtivaisittansaMonikon komitatiivihuolehtivaisine
Monikon komitatiivihuolehtivaisineniMonikon komitatiivihuolehtivaisinesi
Monikon komitatiivihuolehtivaisinemmeMonikon komitatiivihuolehtivaisinenne
Monikon komitatiivihuolehtivaisineenMonikon komitatiivihuolehtivaisinensa
Monikon akkusatiivihuolehtivaisetMonikon akkusatiivihuolehtivaiseni
Monikon akkusatiivihuolehtivaisesiMonikon akkusatiivihuolehtivaisemme
Monikon akkusatiivihuolehtivaisenneMonikon akkusatiivihuolehtivaisensa
AkkusatiivihuolehtivaiseniAkkusatiivihuolehtivaisesi
AkkusatiivihuolehtivaisemmeAkkusatiivihuolehtivaisenne
Akkusatiivihuolehtivaisensa