| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | collar |
| Monikko | kaulahihnat | Genetiivi | kaulahihnan |
| Monikon genetiivi | kaulahihnojen | Partitiivi | kaulahihnaa |
| Monikon partitiivi | kaulahihnoja | Inessiivi | kaulahihnassa |
| Monikon inessiivi | kaulahihnoissa | Elatiivi | kaulahihnasta |
| Monikon elatiivi | kaulahihnoista | Illatiivi | kaulahihnaan |
| Monikon illatiivi | kaulahihnoihin | Adessiivi | kaulahihnalla |
| Monikon adessiivi | kaulahihnoilla | Ablatiivi | kaulahihnalta |
| Monikon ablatiivi | kaulahihnoilta | Allatiivi | kaulahihnalle |
| Monikon allatiivi | kaulahihnoille | Essiivi | kaulahihnana |
| Monikon essiivi | kaulahihnoina | Translatiivi | kaulahihnaksi |
| Monikon translatiivi | kaulahihnoiksi | Monikon instruktiivi | kaulahihnoin |
| Abessiivi | kaulahihnatta | Monikon abessiivi | kaulahihnoitta |
| Monikon akkusatiivi | kaulahihnat |