| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | approved school |
| Monikko | koulukodit | Genetiivi | koulukodin |
| Monikon genetiivi | koulukotien | Partitiivi | koulukotia |
| Monikon partitiivi | koulukoteja | Inessiivi | koulukodissa |
| Monikon inessiivi | koulukodeissa | Elatiivi | koulukodista |
| Monikon elatiivi | koulukodeista | Illatiivi | koulukotiin |
| Monikon illatiivi | koulukoteihin | Adessiivi | koulukodilla |
| Monikon adessiivi | koulukodeilla | Ablatiivi | koulukodilta |
| Monikon ablatiivi | koulukodeilta | Allatiivi | koulukodille |
| Monikon allatiivi | koulukodeille | Essiivi | koulukotina |
| Monikon essiivi | koulukoteina | Translatiivi | koulukodiksi |
| Monikon translatiivi | koulukodeiksi | Monikon instruktiivi | koulukodein |
| Abessiivi | koulukoditta | Monikon abessiivi | koulukodeitta |
| Monikon akkusatiivi | koulukodit |