| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | rahastukset | Genetiivi | rahastuksen |
| Monikon genetiivi | rahastusten | Monikon genetiivi | rahastuksien |
| Partitiivi | rahastusta | Monikon partitiivi | rahastuksia |
| Inessiivi | rahastuksessa | Monikon inessiivi | rahastuksissa |
| Elatiivi | rahastuksesta | Monikon elatiivi | rahastuksista |
| Illatiivi | rahastukseen | Monikon illatiivi | rahastuksiin |
| Adessiivi | rahastuksella | Monikon adessiivi | rahastuksilla |
| Ablatiivi | rahastukselta | Monikon ablatiivi | rahastuksilta |
| Allatiivi | rahastukselle | Monikon allatiivi | rahastuksille |
| Essiivi | rahastuksena | Monikon essiivi | rahastuksina |
| Translatiivi | rahastukseksi | Monikon translatiivi | rahastuksiksi |
| Monikon instruktiivi | rahastuksin | Abessiivi | rahastuksetta |
| Monikon abessiivi | rahastuksitta | Monikon akkusatiivi | rahastukset |