Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantidepressed, pessimistic, melancholic
espanjapesimista
japani悲観的 (hikanteki)
norjapessimistisk
portugalipessimista
ranskapessimiste
ruotsipessimistisk
saksapessimistisch
turkkikötümser
unkaripesszimista, borúlátó
venäjäпессимистичный (pessimistitšnyi)

Taivutusmuodot

MonikkosynkkämielisetMonikkosynkkämieliseni
MonikkosynkkämielisesiMonikkosynkkämielisemme
MonikkosynkkämielisenneMonikkosynkkämielisensä
GenetiivisynkkämielisenGenetiivisynkkämieliseni
GenetiivisynkkämielisesiGenetiivisynkkämielisemme
GenetiivisynkkämielisenneGenetiivisynkkämielisensä
Monikon genetiivisynkkämielistenMonikon genetiivisynkkämielisien
Monikon genetiivisynkkämielisteniMonikon genetiivisynkkämielisieni
Monikon genetiivisynkkämielistesiMonikon genetiivisynkkämielisiesi
Monikon genetiivisynkkämielistemmeMonikon genetiivisynkkämielisiemme
Monikon genetiivisynkkämielistenneMonikon genetiivisynkkämielisienne
Monikon genetiivisynkkämielistensäMonikon genetiivisynkkämielisiensä
PartitiivisynkkämielistäPartitiivisynkkämielistäni
PartitiivisynkkämielistäsiPartitiivisynkkämielistämme
PartitiivisynkkämielistännePartitiivisynkkämielistään
PartitiivisynkkämielistänsäMonikon partitiivisynkkämielisiä
Monikon partitiivisynkkämielisiäniMonikon partitiivisynkkämielisiäsi
Monikon partitiivisynkkämielisiämmeMonikon partitiivisynkkämielisiänne
Monikon partitiivisynkkämielisiäänMonikon partitiivisynkkämielisiänsä
InessiivisynkkämielisessäInessiivisynkkämielisessäni
InessiivisynkkämielisessäsiInessiivisynkkämielisessämme
InessiivisynkkämielisessänneInessiivisynkkämielisessään
InessiivisynkkämielisessänsäMonikon inessiivisynkkämielisissä
Monikon inessiivisynkkämielisissäniMonikon inessiivisynkkämielisissäsi
Monikon inessiivisynkkämielisissämmeMonikon inessiivisynkkämielisissänne
Monikon inessiivisynkkämielisissäänMonikon inessiivisynkkämielisissänsä
ElatiivisynkkämielisestäElatiivisynkkämielisestäni
ElatiivisynkkämielisestäsiElatiivisynkkämielisestämme
ElatiivisynkkämielisestänneElatiivisynkkämielisestään
ElatiivisynkkämielisestänsäMonikon elatiivisynkkämielisistä
Monikon elatiivisynkkämielisistäniMonikon elatiivisynkkämielisistäsi
Monikon elatiivisynkkämielisistämmeMonikon elatiivisynkkämielisistänne
Monikon elatiivisynkkämielisistäänMonikon elatiivisynkkämielisistänsä
IllatiivisynkkämieliseenIllatiivisynkkämieliseeni
IllatiivisynkkämieliseesiIllatiivisynkkämieliseemme
IllatiivisynkkämieliseenneIllatiivisynkkämieliseensä
Monikon illatiivisynkkämielisiinMonikon illatiivisynkkämielisiini
Monikon illatiivisynkkämielisiisiMonikon illatiivisynkkämielisiimme
Monikon illatiivisynkkämielisiinneMonikon illatiivisynkkämielisiinsä
AdessiivisynkkämieliselläAdessiivisynkkämieliselläni
AdessiivisynkkämieliselläsiAdessiivisynkkämielisellämme
AdessiivisynkkämielisellänneAdessiivisynkkämielisellään
AdessiivisynkkämielisellänsäMonikon adessiivisynkkämielisillä
Monikon adessiivisynkkämielisilläniMonikon adessiivisynkkämielisilläsi
Monikon adessiivisynkkämielisillämmeMonikon adessiivisynkkämielisillänne
Monikon adessiivisynkkämielisilläänMonikon adessiivisynkkämielisillänsä
AblatiivisynkkämieliseltäAblatiivisynkkämieliseltäni
AblatiivisynkkämieliseltäsiAblatiivisynkkämieliseltämme
AblatiivisynkkämieliseltänneAblatiivisynkkämieliseltään
AblatiivisynkkämieliseltänsäMonikon ablatiivisynkkämielisiltä
Monikon ablatiivisynkkämielisiltäniMonikon ablatiivisynkkämielisiltäsi
Monikon ablatiivisynkkämielisiltämmeMonikon ablatiivisynkkämielisiltänne
Monikon ablatiivisynkkämielisiltäänMonikon ablatiivisynkkämielisiltänsä
AllatiivisynkkämieliselleAllatiivisynkkämieliselleni
AllatiivisynkkämielisellesiAllatiivisynkkämielisellemme
AllatiivisynkkämielisellenneAllatiivisynkkämieliselleen
AllatiivisynkkämielisellensäMonikon allatiivisynkkämielisille
Monikon allatiivisynkkämielisilleniMonikon allatiivisynkkämielisillesi
Monikon allatiivisynkkämielisillemmeMonikon allatiivisynkkämielisillenne
Monikon allatiivisynkkämielisilleenMonikon allatiivisynkkämielisillensä
EssiivisynkkämielisenäEssiivisynkkämielisenäni
EssiivisynkkämielisenäsiEssiivisynkkämielisenämme
EssiivisynkkämielisenänneEssiivisynkkämielisenään
EssiivisynkkämielisenänsäMonikon essiivisynkkämielisinä
Monikon essiivisynkkämielisinäniMonikon essiivisynkkämielisinäsi
Monikon essiivisynkkämielisinämmeMonikon essiivisynkkämielisinänne
Monikon essiivisynkkämielisinäänMonikon essiivisynkkämielisinänsä
TranslatiivisynkkämieliseksiTranslatiivisynkkämielisekseni
TranslatiivisynkkämieliseksesiTranslatiivisynkkämieliseksemme
TranslatiivisynkkämieliseksenneTranslatiivisynkkämielisekseen
TranslatiivisynkkämieliseksensäMonikon translatiivisynkkämielisiksi
Monikon translatiivisynkkämielisikseniMonikon translatiivisynkkämielisiksesi
Monikon translatiivisynkkämielisiksemmeMonikon translatiivisynkkämielisiksenne
Monikon translatiivisynkkämielisikseenMonikon translatiivisynkkämielisiksensä
Monikon instruktiivisynkkämielisinAbessiivisynkkämielisettä
AbessiivisynkkämielisettäniAbessiivisynkkämielisettäsi
AbessiivisynkkämielisettämmeAbessiivisynkkämielisettänne
AbessiivisynkkämielisettäänAbessiivisynkkämielisettänsä
Monikon abessiivisynkkämielisittäMonikon abessiivisynkkämielisittäni
Monikon abessiivisynkkämielisittäsiMonikon abessiivisynkkämielisittämme
Monikon abessiivisynkkämielisittänneMonikon abessiivisynkkämielisittään
Monikon abessiivisynkkämielisittänsäMonikon komitatiivisynkkämielisine
Monikon komitatiivisynkkämielisineniMonikon komitatiivisynkkämielisinesi
Monikon komitatiivisynkkämielisinemmeMonikon komitatiivisynkkämielisinenne
Monikon komitatiivisynkkämielisineenMonikon komitatiivisynkkämielisinensä
Monikon akkusatiivisynkkämielisetMonikon akkusatiivisynkkämieliseni
Monikon akkusatiivisynkkämielisesiMonikon akkusatiivisynkkämielisemme
Monikon akkusatiivisynkkämielisenneMonikon akkusatiivisynkkämielisensä
AkkusatiivisynkkämieliseniAkkusatiivisynkkämielisesi
AkkusatiivisynkkämielisemmeAkkusatiivisynkkämielisenne
Akkusatiivisynkkämielisensä