Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
1.
cheerful
US
Taivutusmuodot
Monikko
iloluontoiset
Monikko
iloluontoiseni
Monikko
iloluontoisesi
Monikko
iloluontoisemme
Monikko
iloluontoisenne
Monikko
iloluontoisensa
Genetiivi
iloluontoisen
Genetiivi
iloluontoiseni
Genetiivi
iloluontoisesi
Genetiivi
iloluontoisemme
Genetiivi
iloluontoisenne
Genetiivi
iloluontoisensa
Monikon genetiivi
iloluontoisten
Monikon genetiivi
iloluontoisien
Monikon genetiivi
iloluontoisteni
Monikon genetiivi
iloluontoisieni
Monikon genetiivi
iloluontoistesi
Monikon genetiivi
iloluontoisiesi
Monikon genetiivi
iloluontoistemme
Monikon genetiivi
iloluontoisiemme
Monikon genetiivi
iloluontoistenne
Monikon genetiivi
iloluontoisienne
Monikon genetiivi
iloluontoistensa
Monikon genetiivi
iloluontoisiensa
Partitiivi
iloluontoista
Partitiivi
iloluontoistani
Partitiivi
iloluontoistasi
Partitiivi
iloluontoistamme
Partitiivi
iloluontoistanne
Partitiivi
iloluontoistaan
Partitiivi
iloluontoistansa
Monikon partitiivi
iloluontoisia
Monikon partitiivi
iloluontoisiani
Monikon partitiivi
iloluontoisiasi
Monikon partitiivi
iloluontoisiamme
Monikon partitiivi
iloluontoisianne
Monikon partitiivi
iloluontoisiaan
Monikon partitiivi
iloluontoisiansa
Inessiivi
iloluontoisessa
Inessiivi
iloluontoisessani
Inessiivi
iloluontoisessasi
Inessiivi
iloluontoisessamme
Inessiivi
iloluontoisessanne
Inessiivi
iloluontoisessaan
Inessiivi
iloluontoisessansa
Monikon inessiivi
iloluontoisissa
Monikon inessiivi
iloluontoisissani
Monikon inessiivi
iloluontoisissasi
Monikon inessiivi
iloluontoisissamme
Monikon inessiivi
iloluontoisissanne
Monikon inessiivi
iloluontoisissaan
Monikon inessiivi
iloluontoisissansa
Elatiivi
iloluontoisesta
Elatiivi
iloluontoisestani
Elatiivi
iloluontoisestasi
Elatiivi
iloluontoisestamme
Elatiivi
iloluontoisestanne
Elatiivi
iloluontoisestaan
Elatiivi
iloluontoisestansa
Monikon elatiivi
iloluontoisista
Monikon elatiivi
iloluontoisistani
Monikon elatiivi
iloluontoisistasi
Monikon elatiivi
iloluontoisistamme
Monikon elatiivi
iloluontoisistanne
Monikon elatiivi
iloluontoisistaan
Monikon elatiivi
iloluontoisistansa
Illatiivi
iloluontoiseen
Illatiivi
iloluontoiseeni
Illatiivi
iloluontoiseesi
Illatiivi
iloluontoiseemme
Illatiivi
iloluontoiseenne
Illatiivi
iloluontoiseensa
Monikon illatiivi
iloluontoisiin
Monikon illatiivi
iloluontoisiini
Monikon illatiivi
iloluontoisiisi
Monikon illatiivi
iloluontoisiimme
Monikon illatiivi
iloluontoisiinne
Monikon illatiivi
iloluontoisiinsa
Adessiivi
iloluontoisella
Adessiivi
iloluontoisellani
Adessiivi
iloluontoisellasi
Adessiivi
iloluontoisellamme
Adessiivi
iloluontoisellanne
Adessiivi
iloluontoisellaan
Adessiivi
iloluontoisellansa
Monikon adessiivi
iloluontoisilla
Monikon adessiivi
iloluontoisillani
Monikon adessiivi
iloluontoisillasi
Monikon adessiivi
iloluontoisillamme
Monikon adessiivi
iloluontoisillanne
Monikon adessiivi
iloluontoisillaan
Monikon adessiivi
iloluontoisillansa
Ablatiivi
iloluontoiselta
Ablatiivi
iloluontoiseltani
Ablatiivi
iloluontoiseltasi
Ablatiivi
iloluontoiseltamme
Ablatiivi
iloluontoiseltanne
Ablatiivi
iloluontoiseltaan
Ablatiivi
iloluontoiseltansa
Monikon ablatiivi
iloluontoisilta
Monikon ablatiivi
iloluontoisiltani
Monikon ablatiivi
iloluontoisiltasi
Monikon ablatiivi
iloluontoisiltamme
Monikon ablatiivi
iloluontoisiltanne
Monikon ablatiivi
iloluontoisiltaan
Monikon ablatiivi
iloluontoisiltansa
Allatiivi
iloluontoiselle
Allatiivi
iloluontoiselleni
Allatiivi
iloluontoisellesi
Allatiivi
iloluontoisellemme
Allatiivi
iloluontoisellenne
Allatiivi
iloluontoiselleen
Allatiivi
iloluontoisellensa
Monikon allatiivi
iloluontoisille
Monikon allatiivi
iloluontoisilleni
Monikon allatiivi
iloluontoisillesi
Monikon allatiivi
iloluontoisillemme
Monikon allatiivi
iloluontoisillenne
Monikon allatiivi
iloluontoisilleen
Monikon allatiivi
iloluontoisillensa
Essiivi
iloluontoisena
Essiivi
iloluontoisenani
Essiivi
iloluontoisenasi
Essiivi
iloluontoisenamme
Essiivi
iloluontoisenanne
Essiivi
iloluontoisenaan
Essiivi
iloluontoisenansa
Monikon essiivi
iloluontoisina
Monikon essiivi
iloluontoisinani
Monikon essiivi
iloluontoisinasi
Monikon essiivi
iloluontoisinamme
Monikon essiivi
iloluontoisinanne
Monikon essiivi
iloluontoisinaan
Monikon essiivi
iloluontoisinansa
Translatiivi
iloluontoiseksi
Translatiivi
iloluontoisekseni
Translatiivi
iloluontoiseksesi
Translatiivi
iloluontoiseksemme
Translatiivi
iloluontoiseksenne
Translatiivi
iloluontoisekseen
Translatiivi
iloluontoiseksensa
Monikon translatiivi
iloluontoisiksi
Monikon translatiivi
iloluontoisikseni
Monikon translatiivi
iloluontoisiksesi
Monikon translatiivi
iloluontoisiksemme
Monikon translatiivi
iloluontoisiksenne
Monikon translatiivi
iloluontoisikseen
Monikon translatiivi
iloluontoisiksensa
Monikon instruktiivi
iloluontoisin
Abessiivi
iloluontoisetta
Abessiivi
iloluontoisettani
Abessiivi
iloluontoisettasi
Abessiivi
iloluontoisettamme
Abessiivi
iloluontoisettanne
Abessiivi
iloluontoisettaan
Abessiivi
iloluontoisettansa
Monikon abessiivi
iloluontoisitta
Monikon abessiivi
iloluontoisittani
Monikon abessiivi
iloluontoisittasi
Monikon abessiivi
iloluontoisittamme
Monikon abessiivi
iloluontoisittanne
Monikon abessiivi
iloluontoisittaan
Monikon abessiivi
iloluontoisittansa
Monikon komitatiivi
iloluontoisine
Monikon komitatiivi
iloluontoisineni
Monikon komitatiivi
iloluontoisinesi
Monikon komitatiivi
iloluontoisinemme
Monikon komitatiivi
iloluontoisinenne
Monikon komitatiivi
iloluontoisineen
Monikon komitatiivi
iloluontoisinensa
Monikon akkusatiivi
iloluontoiset
Monikon akkusatiivi
iloluontoiseni
Monikon akkusatiivi
iloluontoisesi
Monikon akkusatiivi
iloluontoisemme
Monikon akkusatiivi
iloluontoisenne
Monikon akkusatiivi
iloluontoisensa
Akkusatiivi
iloluontoiseni
Akkusatiivi
iloluontoisesi
Akkusatiivi
iloluontoisemme
Akkusatiivi
iloluontoisenne
Akkusatiivi
iloluontoisensa