Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.
2.
3.
Muut/tuntemattomat
4.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka ei tuota saasteita
  2. sellainen, jossa ei ole saasteita

Esimerkit

  • Sähköauto on saasteeton kulkuneuvo.

Taivutusmuodot

MonikkosaasteettomatMonikkosaasteettomani
MonikkosaasteettomasiMonikkosaasteettomamme
MonikkosaasteettomanneMonikkosaasteettomansa
GenetiivisaasteettomanGenetiivisaasteettomani
GenetiivisaasteettomasiGenetiivisaasteettomamme
GenetiivisaasteettomanneGenetiivisaasteettomansa
Monikon genetiivisaasteettomienMonikon genetiivisaasteettomieni
Monikon genetiivisaasteettomiesiMonikon genetiivisaasteettomiemme
Monikon genetiivisaasteettomienneMonikon genetiivisaasteettomiensa
PartitiivisaasteetontaPartitiivisaasteetontani
PartitiivisaasteetontasiPartitiivisaasteetontamme
PartitiivisaasteetontannePartitiivisaasteetontaan
PartitiivisaasteetontansaMonikon partitiivisaasteettomia
Monikon partitiivisaasteettomianiMonikon partitiivisaasteettomiasi
Monikon partitiivisaasteettomiammeMonikon partitiivisaasteettomianne
Monikon partitiivisaasteettomiaanMonikon partitiivisaasteettomiansa
InessiivisaasteettomassaInessiivisaasteettomassani
InessiivisaasteettomassasiInessiivisaasteettomassamme
InessiivisaasteettomassanneInessiivisaasteettomassaan
InessiivisaasteettomassansaMonikon inessiivisaasteettomissa
Monikon inessiivisaasteettomissaniMonikon inessiivisaasteettomissasi
Monikon inessiivisaasteettomissammeMonikon inessiivisaasteettomissanne
Monikon inessiivisaasteettomissaanMonikon inessiivisaasteettomissansa
ElatiivisaasteettomastaElatiivisaasteettomastani
ElatiivisaasteettomastasiElatiivisaasteettomastamme
ElatiivisaasteettomastanneElatiivisaasteettomastaan
ElatiivisaasteettomastansaMonikon elatiivisaasteettomista
Monikon elatiivisaasteettomistaniMonikon elatiivisaasteettomistasi
Monikon elatiivisaasteettomistammeMonikon elatiivisaasteettomistanne
Monikon elatiivisaasteettomistaanMonikon elatiivisaasteettomistansa
IllatiivisaasteettomaanIllatiivisaasteettomaani
IllatiivisaasteettomaasiIllatiivisaasteettomaamme
IllatiivisaasteettomaanneIllatiivisaasteettomaansa
Monikon illatiivisaasteettomiinMonikon illatiivisaasteettomiini
Monikon illatiivisaasteettomiisiMonikon illatiivisaasteettomiimme
Monikon illatiivisaasteettomiinneMonikon illatiivisaasteettomiinsa
AdessiivisaasteettomallaAdessiivisaasteettomallani
AdessiivisaasteettomallasiAdessiivisaasteettomallamme
AdessiivisaasteettomallanneAdessiivisaasteettomallaan
AdessiivisaasteettomallansaMonikon adessiivisaasteettomilla
Monikon adessiivisaasteettomillaniMonikon adessiivisaasteettomillasi
Monikon adessiivisaasteettomillammeMonikon adessiivisaasteettomillanne
Monikon adessiivisaasteettomillaanMonikon adessiivisaasteettomillansa
AblatiivisaasteettomaltaAblatiivisaasteettomaltani
AblatiivisaasteettomaltasiAblatiivisaasteettomaltamme
AblatiivisaasteettomaltanneAblatiivisaasteettomaltaan
AblatiivisaasteettomaltansaMonikon ablatiivisaasteettomilta
Monikon ablatiivisaasteettomiltaniMonikon ablatiivisaasteettomiltasi
Monikon ablatiivisaasteettomiltammeMonikon ablatiivisaasteettomiltanne
Monikon ablatiivisaasteettomiltaanMonikon ablatiivisaasteettomiltansa
AllatiivisaasteettomalleAllatiivisaasteettomalleni
AllatiivisaasteettomallesiAllatiivisaasteettomallemme
AllatiivisaasteettomallenneAllatiivisaasteettomalleen
AllatiivisaasteettomallensaMonikon allatiivisaasteettomille
Monikon allatiivisaasteettomilleniMonikon allatiivisaasteettomillesi
Monikon allatiivisaasteettomillemmeMonikon allatiivisaasteettomillenne
Monikon allatiivisaasteettomilleenMonikon allatiivisaasteettomillensa
EssiivisaasteettomanaEssiivisaasteettomanani
EssiivisaasteettomanasiEssiivisaasteettomanamme
EssiivisaasteettomananneEssiivisaasteettomanaan
EssiivisaasteettomanansaMonikon essiivisaasteettomina
Monikon essiivisaasteettominaniMonikon essiivisaasteettominasi
Monikon essiivisaasteettominammeMonikon essiivisaasteettominanne
Monikon essiivisaasteettominaanMonikon essiivisaasteettominansa
TranslatiivisaasteettomaksiTranslatiivisaasteettomakseni
TranslatiivisaasteettomaksesiTranslatiivisaasteettomaksemme
TranslatiivisaasteettomaksenneTranslatiivisaasteettomakseen
TranslatiivisaasteettomaksensaMonikon translatiivisaasteettomiksi
Monikon translatiivisaasteettomikseniMonikon translatiivisaasteettomiksesi
Monikon translatiivisaasteettomiksemmeMonikon translatiivisaasteettomiksenne
Monikon translatiivisaasteettomikseenMonikon translatiivisaasteettomiksensa
Monikon instruktiivisaasteettominAbessiivisaasteettomatta
AbessiivisaasteettomattaniAbessiivisaasteettomattasi
AbessiivisaasteettomattammeAbessiivisaasteettomattanne
AbessiivisaasteettomattaanAbessiivisaasteettomattansa
Monikon abessiivisaasteettomittaMonikon abessiivisaasteettomittani
Monikon abessiivisaasteettomittasiMonikon abessiivisaasteettomittamme
Monikon abessiivisaasteettomittanneMonikon abessiivisaasteettomittaan
Monikon abessiivisaasteettomittansaMonikon komitatiivisaasteettomine
Monikon komitatiivisaasteettomineniMonikon komitatiivisaasteettominesi
Monikon komitatiivisaasteettominemmeMonikon komitatiivisaasteettominenne
Monikon komitatiivisaasteettomineenMonikon komitatiivisaasteettominensa
Monikon akkusatiivisaasteettomatMonikon akkusatiivisaasteettomani
Monikon akkusatiivisaasteettomasiMonikon akkusatiivisaasteettomamme
Monikon akkusatiivisaasteettomanneMonikon akkusatiivisaasteettomansa
AkkusatiivisaasteettomaniAkkusatiivisaasteettomasi
AkkusatiivisaasteettomammeAkkusatiivisaasteettomanne
Akkusatiivisaasteettomansa