| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kalvimet | Genetiivi | kalvimen |
| Monikon genetiivi | kalvimien | Monikon genetiivi | kalvinten |
| Partitiivi | kalvinta | Monikon partitiivi | kalvimia |
| Inessiivi | kalvimessa | Monikon inessiivi | kalvimissa |
| Elatiivi | kalvimesta | Monikon elatiivi | kalvimista |
| Illatiivi | kalvimeen | Monikon illatiivi | kalvimiin |
| Adessiivi | kalvimella | Monikon adessiivi | kalvimilla |
| Ablatiivi | kalvimelta | Monikon ablatiivi | kalvimilta |
| Allatiivi | kalvimelle | Monikon allatiivi | kalvimille |
| Essiivi | kalvimena | Monikon essiivi | kalvimina |
| Translatiivi | kalvimeksi | Monikon translatiivi | kalvimiksi |
| Monikon instruktiivi | kalvimin | Abessiivi | kalvimetta |
| Monikon abessiivi | kalvimitta | Monikon akkusatiivi | kalvimet |