| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | vaaliuurnat | Genetiivi | vaaliuurnan |
| Monikon genetiivi | vaaliuurnien | Partitiivi | vaaliuurnaa |
| Monikon partitiivi | vaaliuurnia | Inessiivi | vaaliuurnassa |
| Monikon inessiivi | vaaliuurnissa | Elatiivi | vaaliuurnasta |
| Monikon elatiivi | vaaliuurnista | Illatiivi | vaaliuurnaan |
| Monikon illatiivi | vaaliuurniin | Adessiivi | vaaliuurnalla |
| Monikon adessiivi | vaaliuurnilla | Ablatiivi | vaaliuurnalta |
| Monikon ablatiivi | vaaliuurnilta | Allatiivi | vaaliuurnalle |
| Monikon allatiivi | vaaliuurnille | Essiivi | vaaliuurnana |
| Monikon essiivi | vaaliuurnina | Translatiivi | vaaliuurnaksi |
| Monikon translatiivi | vaaliuurniksi | Monikon instruktiivi | vaaliuurnin |
| Abessiivi | vaaliuurnatta | Monikon abessiivi | vaaliuurnitta |
| Monikon akkusatiivi | vaaliuurnat |