| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jymähtelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | jymähtelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jymähtelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | jymähtelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | jymähtelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | jymähtelevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jymähtelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jymähtelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jymähteli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | jymähtelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | jymähtelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | jymähtelivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jymähtelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | jymähtelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jymähtelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | jymähtelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | jymähtelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | jymähtelisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | jymähtele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jymähdelköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | jymähdelkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | jymähdelkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | jymähdelkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jymähdellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | jymähdellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jymähdellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | jymähdellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | jymähdellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | jymähdellevät | | |