| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | jälkisäädökset | Genetiivi | jälkisäädöksen |
| Monikon genetiivi | jälkisäädösten | Monikon genetiivi | jälkisäädöksien |
| Partitiivi | jälkisäädöstä | Monikon partitiivi | jälkisäädöksiä |
| Inessiivi | jälkisäädöksessä | Monikon inessiivi | jälkisäädöksissä |
| Elatiivi | jälkisäädöksestä | Monikon elatiivi | jälkisäädöksistä |
| Illatiivi | jälkisäädökseen | Monikon illatiivi | jälkisäädöksiin |
| Adessiivi | jälkisäädöksellä | Monikon adessiivi | jälkisäädöksillä |
| Ablatiivi | jälkisäädökseltä | Monikon ablatiivi | jälkisäädöksiltä |
| Allatiivi | jälkisäädökselle | Monikon allatiivi | jälkisäädöksille |
| Essiivi | jälkisäädöksenä | Monikon essiivi | jälkisäädöksinä |
| Translatiivi | jälkisäädökseksi | Monikon translatiivi | jälkisäädöksiksi |
| Monikon instruktiivi | jälkisäädöksin | Abessiivi | jälkisäädöksettä |
| Monikon abessiivi | jälkisäädöksittä | Monikon akkusatiivi | jälkisäädökset |