| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | luhistumat | Genetiivi | luhistuman |
| Monikon genetiivi | luhistumien | Partitiivi | luhistumaa |
| Monikon partitiivi | luhistumia | Inessiivi | luhistumassa |
| Monikon inessiivi | luhistumissa | Elatiivi | luhistumasta |
| Monikon elatiivi | luhistumista | Illatiivi | luhistumaan |
| Monikon illatiivi | luhistumiin | Adessiivi | luhistumalla |
| Monikon adessiivi | luhistumilla | Ablatiivi | luhistumalta |
| Monikon ablatiivi | luhistumilta | Allatiivi | luhistumalle |
| Monikon allatiivi | luhistumille | Essiivi | luhistumana |
| Monikon essiivi | luhistumina | Translatiivi | luhistumaksi |
| Monikon translatiivi | luhistumiksi | Monikon instruktiivi | luhistumin |
| Abessiivi | luhistumatta | Monikon abessiivi | luhistumitta |
| Monikon akkusatiivi | luhistumat |