Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: /ˈkɑːokˌselːinen/
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkokaaoksellisetMonikkokaaokselliseni
MonikkokaaoksellisesiMonikkokaaoksellisemme
MonikkokaaoksellisenneMonikkokaaoksellisensa
GenetiivikaaoksellisenGenetiivikaaokselliseni
GenetiivikaaoksellisesiGenetiivikaaoksellisemme
GenetiivikaaoksellisenneGenetiivikaaoksellisensa
Monikon genetiivikaaoksellistenMonikon genetiivikaaoksellisien
Monikon genetiivikaaoksellisteniMonikon genetiivikaaoksellisieni
Monikon genetiivikaaoksellistesiMonikon genetiivikaaoksellisiesi
Monikon genetiivikaaoksellistemmeMonikon genetiivikaaoksellisiemme
Monikon genetiivikaaoksellistenneMonikon genetiivikaaoksellisienne
Monikon genetiivikaaoksellistensaMonikon genetiivikaaoksellisiensa
PartitiivikaaoksellistaPartitiivikaaoksellistani
PartitiivikaaoksellistasiPartitiivikaaoksellistamme
PartitiivikaaoksellistannePartitiivikaaoksellistaan
PartitiivikaaoksellistansaMonikon partitiivikaaoksellisia
Monikon partitiivikaaoksellisianiMonikon partitiivikaaoksellisiasi
Monikon partitiivikaaoksellisiammeMonikon partitiivikaaoksellisianne
Monikon partitiivikaaoksellisiaanMonikon partitiivikaaoksellisiansa
InessiivikaaoksellisessaInessiivikaaoksellisessani
InessiivikaaoksellisessasiInessiivikaaoksellisessamme
InessiivikaaoksellisessanneInessiivikaaoksellisessaan
InessiivikaaoksellisessansaMonikon inessiivikaaoksellisissa
Monikon inessiivikaaoksellisissaniMonikon inessiivikaaoksellisissasi
Monikon inessiivikaaoksellisissammeMonikon inessiivikaaoksellisissanne
Monikon inessiivikaaoksellisissaanMonikon inessiivikaaoksellisissansa
ElatiivikaaoksellisestaElatiivikaaoksellisestani
ElatiivikaaoksellisestasiElatiivikaaoksellisestamme
ElatiivikaaoksellisestanneElatiivikaaoksellisestaan
ElatiivikaaoksellisestansaMonikon elatiivikaaoksellisista
Monikon elatiivikaaoksellisistaniMonikon elatiivikaaoksellisistasi
Monikon elatiivikaaoksellisistammeMonikon elatiivikaaoksellisistanne
Monikon elatiivikaaoksellisistaanMonikon elatiivikaaoksellisistansa
IllatiivikaaokselliseenIllatiivikaaokselliseeni
IllatiivikaaokselliseesiIllatiivikaaokselliseemme
IllatiivikaaokselliseenneIllatiivikaaokselliseensa
Monikon illatiivikaaoksellisiinMonikon illatiivikaaoksellisiini
Monikon illatiivikaaoksellisiisiMonikon illatiivikaaoksellisiimme
Monikon illatiivikaaoksellisiinneMonikon illatiivikaaoksellisiinsa
AdessiivikaaoksellisellaAdessiivikaaoksellisellani
AdessiivikaaoksellisellasiAdessiivikaaoksellisellamme
AdessiivikaaoksellisellanneAdessiivikaaoksellisellaan
AdessiivikaaoksellisellansaMonikon adessiivikaaoksellisilla
Monikon adessiivikaaoksellisillaniMonikon adessiivikaaoksellisillasi
Monikon adessiivikaaoksellisillammeMonikon adessiivikaaoksellisillanne
Monikon adessiivikaaoksellisillaanMonikon adessiivikaaoksellisillansa
AblatiivikaaokselliseltaAblatiivikaaokselliseltani
AblatiivikaaokselliseltasiAblatiivikaaokselliseltamme
AblatiivikaaokselliseltanneAblatiivikaaokselliseltaan
AblatiivikaaokselliseltansaMonikon ablatiivikaaoksellisilta
Monikon ablatiivikaaoksellisiltaniMonikon ablatiivikaaoksellisiltasi
Monikon ablatiivikaaoksellisiltammeMonikon ablatiivikaaoksellisiltanne
Monikon ablatiivikaaoksellisiltaanMonikon ablatiivikaaoksellisiltansa
AllatiivikaaokselliselleAllatiivikaaokselliselleni
AllatiivikaaoksellisellesiAllatiivikaaoksellisellemme
AllatiivikaaoksellisellenneAllatiivikaaokselliselleen
AllatiivikaaoksellisellensaMonikon allatiivikaaoksellisille
Monikon allatiivikaaoksellisilleniMonikon allatiivikaaoksellisillesi
Monikon allatiivikaaoksellisillemmeMonikon allatiivikaaoksellisillenne
Monikon allatiivikaaoksellisilleenMonikon allatiivikaaoksellisillensa
EssiivikaaoksellisenaEssiivikaaoksellisenani
EssiivikaaoksellisenasiEssiivikaaoksellisenamme
EssiivikaaoksellisenanneEssiivikaaoksellisenaan
EssiivikaaoksellisenansaMonikon essiivikaaoksellisina
Monikon essiivikaaoksellisinaniMonikon essiivikaaoksellisinasi
Monikon essiivikaaoksellisinammeMonikon essiivikaaoksellisinanne
Monikon essiivikaaoksellisinaanMonikon essiivikaaoksellisinansa
TranslatiivikaaokselliseksiTranslatiivikaaoksellisekseni
TranslatiivikaaokselliseksesiTranslatiivikaaokselliseksemme
TranslatiivikaaokselliseksenneTranslatiivikaaoksellisekseen
TranslatiivikaaokselliseksensaMonikon translatiivikaaoksellisiksi
Monikon translatiivikaaoksellisikseniMonikon translatiivikaaoksellisiksesi
Monikon translatiivikaaoksellisiksemmeMonikon translatiivikaaoksellisiksenne
Monikon translatiivikaaoksellisikseenMonikon translatiivikaaoksellisiksensa
Monikon instruktiivikaaoksellisinAbessiivikaaoksellisetta
AbessiivikaaoksellisettaniAbessiivikaaoksellisettasi
AbessiivikaaoksellisettammeAbessiivikaaoksellisettanne
AbessiivikaaoksellisettaanAbessiivikaaoksellisettansa
Monikon abessiivikaaoksellisittaMonikon abessiivikaaoksellisittani
Monikon abessiivikaaoksellisittasiMonikon abessiivikaaoksellisittamme
Monikon abessiivikaaoksellisittanneMonikon abessiivikaaoksellisittaan
Monikon abessiivikaaoksellisittansaMonikon komitatiivikaaoksellisine
Monikon komitatiivikaaoksellisineniMonikon komitatiivikaaoksellisinesi
Monikon komitatiivikaaoksellisinemmeMonikon komitatiivikaaoksellisinenne
Monikon komitatiivikaaoksellisineenMonikon komitatiivikaaoksellisinensa
KomparatiivikaaoksellisempiSuperlatiivikaaoksellisnullin
Monikon akkusatiivikaaoksellisetMonikon akkusatiivikaaokselliseni
Monikon akkusatiivikaaoksellisesiMonikon akkusatiivikaaoksellisemme
Monikon akkusatiivikaaoksellisenneMonikon akkusatiivikaaoksellisensa
AkkusatiivikaaokselliseniAkkusatiivikaaoksellisesi
AkkusatiivikaaoksellisemmeAkkusatiivikaaoksellisenne
Akkusatiivikaaoksellisensa