Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Synonyymit
kaoottinen
kaaosmainen
Ääntäminen
IPA:
/ˈkɑːokˌselːinen/
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Adjektiivit
1.
chaotic
Taivutusmuodot
Monikko
kaaokselliset
Monikko
kaaokselliseni
Monikko
kaaoksellisesi
Monikko
kaaoksellisemme
Monikko
kaaoksellisenne
Monikko
kaaoksellisensa
Genetiivi
kaaoksellisen
Genetiivi
kaaokselliseni
Genetiivi
kaaoksellisesi
Genetiivi
kaaoksellisemme
Genetiivi
kaaoksellisenne
Genetiivi
kaaoksellisensa
Monikon genetiivi
kaaoksellisten
Monikon genetiivi
kaaoksellisien
Monikon genetiivi
kaaoksellisteni
Monikon genetiivi
kaaoksellisieni
Monikon genetiivi
kaaoksellistesi
Monikon genetiivi
kaaoksellisiesi
Monikon genetiivi
kaaoksellistemme
Monikon genetiivi
kaaoksellisiemme
Monikon genetiivi
kaaoksellistenne
Monikon genetiivi
kaaoksellisienne
Monikon genetiivi
kaaoksellistensa
Monikon genetiivi
kaaoksellisiensa
Partitiivi
kaaoksellista
Partitiivi
kaaoksellistani
Partitiivi
kaaoksellistasi
Partitiivi
kaaoksellistamme
Partitiivi
kaaoksellistanne
Partitiivi
kaaoksellistaan
Partitiivi
kaaoksellistansa
Monikon partitiivi
kaaoksellisia
Monikon partitiivi
kaaoksellisiani
Monikon partitiivi
kaaoksellisiasi
Monikon partitiivi
kaaoksellisiamme
Monikon partitiivi
kaaoksellisianne
Monikon partitiivi
kaaoksellisiaan
Monikon partitiivi
kaaoksellisiansa
Inessiivi
kaaoksellisessa
Inessiivi
kaaoksellisessani
Inessiivi
kaaoksellisessasi
Inessiivi
kaaoksellisessamme
Inessiivi
kaaoksellisessanne
Inessiivi
kaaoksellisessaan
Inessiivi
kaaoksellisessansa
Monikon inessiivi
kaaoksellisissa
Monikon inessiivi
kaaoksellisissani
Monikon inessiivi
kaaoksellisissasi
Monikon inessiivi
kaaoksellisissamme
Monikon inessiivi
kaaoksellisissanne
Monikon inessiivi
kaaoksellisissaan
Monikon inessiivi
kaaoksellisissansa
Elatiivi
kaaoksellisesta
Elatiivi
kaaoksellisestani
Elatiivi
kaaoksellisestasi
Elatiivi
kaaoksellisestamme
Elatiivi
kaaoksellisestanne
Elatiivi
kaaoksellisestaan
Elatiivi
kaaoksellisestansa
Monikon elatiivi
kaaoksellisista
Monikon elatiivi
kaaoksellisistani
Monikon elatiivi
kaaoksellisistasi
Monikon elatiivi
kaaoksellisistamme
Monikon elatiivi
kaaoksellisistanne
Monikon elatiivi
kaaoksellisistaan
Monikon elatiivi
kaaoksellisistansa
Illatiivi
kaaokselliseen
Illatiivi
kaaokselliseeni
Illatiivi
kaaokselliseesi
Illatiivi
kaaokselliseemme
Illatiivi
kaaokselliseenne
Illatiivi
kaaokselliseensa
Monikon illatiivi
kaaoksellisiin
Monikon illatiivi
kaaoksellisiini
Monikon illatiivi
kaaoksellisiisi
Monikon illatiivi
kaaoksellisiimme
Monikon illatiivi
kaaoksellisiinne
Monikon illatiivi
kaaoksellisiinsa
Adessiivi
kaaoksellisella
Adessiivi
kaaoksellisellani
Adessiivi
kaaoksellisellasi
Adessiivi
kaaoksellisellamme
Adessiivi
kaaoksellisellanne
Adessiivi
kaaoksellisellaan
Adessiivi
kaaoksellisellansa
Monikon adessiivi
kaaoksellisilla
Monikon adessiivi
kaaoksellisillani
Monikon adessiivi
kaaoksellisillasi
Monikon adessiivi
kaaoksellisillamme
Monikon adessiivi
kaaoksellisillanne
Monikon adessiivi
kaaoksellisillaan
Monikon adessiivi
kaaoksellisillansa
Ablatiivi
kaaokselliselta
Ablatiivi
kaaokselliseltani
Ablatiivi
kaaokselliseltasi
Ablatiivi
kaaokselliseltamme
Ablatiivi
kaaokselliseltanne
Ablatiivi
kaaokselliseltaan
Ablatiivi
kaaokselliseltansa
Monikon ablatiivi
kaaoksellisilta
Monikon ablatiivi
kaaoksellisiltani
Monikon ablatiivi
kaaoksellisiltasi
Monikon ablatiivi
kaaoksellisiltamme
Monikon ablatiivi
kaaoksellisiltanne
Monikon ablatiivi
kaaoksellisiltaan
Monikon ablatiivi
kaaoksellisiltansa
Allatiivi
kaaokselliselle
Allatiivi
kaaokselliselleni
Allatiivi
kaaoksellisellesi
Allatiivi
kaaoksellisellemme
Allatiivi
kaaoksellisellenne
Allatiivi
kaaokselliselleen
Allatiivi
kaaoksellisellensa
Monikon allatiivi
kaaoksellisille
Monikon allatiivi
kaaoksellisilleni
Monikon allatiivi
kaaoksellisillesi
Monikon allatiivi
kaaoksellisillemme
Monikon allatiivi
kaaoksellisillenne
Monikon allatiivi
kaaoksellisilleen
Monikon allatiivi
kaaoksellisillensa
Essiivi
kaaoksellisena
Essiivi
kaaoksellisenani
Essiivi
kaaoksellisenasi
Essiivi
kaaoksellisenamme
Essiivi
kaaoksellisenanne
Essiivi
kaaoksellisenaan
Essiivi
kaaoksellisenansa
Monikon essiivi
kaaoksellisina
Monikon essiivi
kaaoksellisinani
Monikon essiivi
kaaoksellisinasi
Monikon essiivi
kaaoksellisinamme
Monikon essiivi
kaaoksellisinanne
Monikon essiivi
kaaoksellisinaan
Monikon essiivi
kaaoksellisinansa
Translatiivi
kaaokselliseksi
Translatiivi
kaaoksellisekseni
Translatiivi
kaaokselliseksesi
Translatiivi
kaaokselliseksemme
Translatiivi
kaaokselliseksenne
Translatiivi
kaaoksellisekseen
Translatiivi
kaaokselliseksensa
Monikon translatiivi
kaaoksellisiksi
Monikon translatiivi
kaaoksellisikseni
Monikon translatiivi
kaaoksellisiksesi
Monikon translatiivi
kaaoksellisiksemme
Monikon translatiivi
kaaoksellisiksenne
Monikon translatiivi
kaaoksellisikseen
Monikon translatiivi
kaaoksellisiksensa
Monikon instruktiivi
kaaoksellisin
Abessiivi
kaaoksellisetta
Abessiivi
kaaoksellisettani
Abessiivi
kaaoksellisettasi
Abessiivi
kaaoksellisettamme
Abessiivi
kaaoksellisettanne
Abessiivi
kaaoksellisettaan
Abessiivi
kaaoksellisettansa
Monikon abessiivi
kaaoksellisitta
Monikon abessiivi
kaaoksellisittani
Monikon abessiivi
kaaoksellisittasi
Monikon abessiivi
kaaoksellisittamme
Monikon abessiivi
kaaoksellisittanne
Monikon abessiivi
kaaoksellisittaan
Monikon abessiivi
kaaoksellisittansa
Monikon komitatiivi
kaaoksellisine
Monikon komitatiivi
kaaoksellisineni
Monikon komitatiivi
kaaoksellisinesi
Monikon komitatiivi
kaaoksellisinemme
Monikon komitatiivi
kaaoksellisinenne
Monikon komitatiivi
kaaoksellisineen
Monikon komitatiivi
kaaoksellisinensa
Komparatiivi
kaaoksellisempi
Superlatiivi
kaaoksellisnullin
Monikon akkusatiivi
kaaokselliset
Monikon akkusatiivi
kaaokselliseni
Monikon akkusatiivi
kaaoksellisesi
Monikon akkusatiivi
kaaoksellisemme
Monikon akkusatiivi
kaaoksellisenne
Monikon akkusatiivi
kaaoksellisensa
Akkusatiivi
kaaokselliseni
Akkusatiivi
kaaoksellisesi
Akkusatiivi
kaaoksellisemme
Akkusatiivi
kaaoksellisenne
Akkusatiivi
kaaoksellisensa