| Monikko | hämmentimet | Genetiivi | hämmentimen |
| Monikon genetiivi | hämmentimien | Monikon genetiivi | hämmenninten |
| Partitiivi | hämmennintä | Monikon partitiivi | hämmentimiä |
| Inessiivi | hämmentimessä | Monikon inessiivi | hämmentimissä |
| Elatiivi | hämmentimestä | Monikon elatiivi | hämmentimistä |
| Illatiivi | hämmentimeen | Monikon illatiivi | hämmentimiin |
| Adessiivi | hämmentimellä | Monikon adessiivi | hämmentimillä |
| Ablatiivi | hämmentimeltä | Monikon ablatiivi | hämmentimiltä |
| Allatiivi | hämmentimelle | Monikon allatiivi | hämmentimille |
| Essiivi | hämmentimenä | Monikon essiivi | hämmentiminä |
| Translatiivi | hämmentimeksi | Monikon translatiivi | hämmentimiksi |
| Monikon instruktiivi | hämmentimin | Abessiivi | hämmentimettä |
| Monikon abessiivi | hämmentimittä | Monikon akkusatiivi | hämmentimet |