| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | ||
| Monikko | töyryt | Genetiivi | töyryn |
| Monikon genetiivi | töyryjen | Partitiivi | töyryä |
| Monikon partitiivi | töyryjä | Inessiivi | töyryssä |
| Monikon inessiivi | töyryissä | Elatiivi | töyrystä |
| Monikon elatiivi | töyryistä | Illatiivi | töyryyn |
| Monikon illatiivi | töyryihin | Adessiivi | töyryllä |
| Monikon adessiivi | töyryillä | Ablatiivi | töyryltä |
| Monikon ablatiivi | töyryiltä | Allatiivi | töyrylle |
| Monikon allatiivi | töyryille | Essiivi | töyrynä |
| Monikon essiivi | töyryinä | Translatiivi | töyryksi |
| Monikon translatiivi | töyryiksi | Monikon instruktiivi | töyryin |
| Abessiivi | töyryttä | Monikon abessiivi | töyryittä |
| Monikon akkusatiivi | töyryt |