Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka ei ole puhdasverinen (hevosesta)

Taivutusmuodot

MonikkoristiverisetMonikkoristiveriseni
MonikkoristiverisesiMonikkoristiverisemme
MonikkoristiverisenneMonikkoristiverisensä
GenetiiviristiverisenGenetiiviristiveriseni
GenetiiviristiverisesiGenetiiviristiverisemme
GenetiiviristiverisenneGenetiiviristiverisensä
Monikon genetiiviristiveristenMonikon genetiiviristiverisien
Monikon genetiiviristiveristeniMonikon genetiiviristiverisieni
Monikon genetiiviristiveristesiMonikon genetiiviristiverisiesi
Monikon genetiiviristiveristemmeMonikon genetiiviristiverisiemme
Monikon genetiiviristiveristenneMonikon genetiiviristiverisienne
Monikon genetiiviristiveristensäMonikon genetiiviristiverisiensä
PartitiiviristiveristäPartitiiviristiveristäni
PartitiiviristiveristäsiPartitiiviristiveristämme
PartitiiviristiveristännePartitiiviristiveristään
PartitiiviristiveristänsäMonikon partitiiviristiverisiä
Monikon partitiiviristiverisiäniMonikon partitiiviristiverisiäsi
Monikon partitiiviristiverisiämmeMonikon partitiiviristiverisiänne
Monikon partitiiviristiverisiäänMonikon partitiiviristiverisiänsä
InessiiviristiverisessäInessiiviristiverisessäni
InessiiviristiverisessäsiInessiiviristiverisessämme
InessiiviristiverisessänneInessiiviristiverisessään
InessiiviristiverisessänsäMonikon inessiiviristiverisissä
Monikon inessiiviristiverisissäniMonikon inessiiviristiverisissäsi
Monikon inessiiviristiverisissämmeMonikon inessiiviristiverisissänne
Monikon inessiiviristiverisissäänMonikon inessiiviristiverisissänsä
ElatiiviristiverisestäElatiiviristiverisestäni
ElatiiviristiverisestäsiElatiiviristiverisestämme
ElatiiviristiverisestänneElatiiviristiverisestään
ElatiiviristiverisestänsäMonikon elatiiviristiverisistä
Monikon elatiiviristiverisistäniMonikon elatiiviristiverisistäsi
Monikon elatiiviristiverisistämmeMonikon elatiiviristiverisistänne
Monikon elatiiviristiverisistäänMonikon elatiiviristiverisistänsä
IllatiiviristiveriseenIllatiiviristiveriseeni
IllatiiviristiveriseesiIllatiiviristiveriseemme
IllatiiviristiveriseenneIllatiiviristiveriseensä
Monikon illatiiviristiverisiinMonikon illatiiviristiverisiini
Monikon illatiiviristiverisiisiMonikon illatiiviristiverisiimme
Monikon illatiiviristiverisiinneMonikon illatiiviristiverisiinsä
AdessiiviristiveriselläAdessiiviristiveriselläni
AdessiiviristiveriselläsiAdessiiviristiverisellämme
AdessiiviristiverisellänneAdessiiviristiverisellään
AdessiiviristiverisellänsäMonikon adessiiviristiverisillä
Monikon adessiiviristiverisilläniMonikon adessiiviristiverisilläsi
Monikon adessiiviristiverisillämmeMonikon adessiiviristiverisillänne
Monikon adessiiviristiverisilläänMonikon adessiiviristiverisillänsä
AblatiiviristiveriseltäAblatiiviristiveriseltäni
AblatiiviristiveriseltäsiAblatiiviristiveriseltämme
AblatiiviristiveriseltänneAblatiiviristiveriseltään
AblatiiviristiveriseltänsäMonikon ablatiiviristiverisiltä
Monikon ablatiiviristiverisiltäniMonikon ablatiiviristiverisiltäsi
Monikon ablatiiviristiverisiltämmeMonikon ablatiiviristiverisiltänne
Monikon ablatiiviristiverisiltäänMonikon ablatiiviristiverisiltänsä
AllatiiviristiveriselleAllatiiviristiveriselleni
AllatiiviristiverisellesiAllatiiviristiverisellemme
AllatiiviristiverisellenneAllatiiviristiveriselleen
AllatiiviristiverisellensäMonikon allatiiviristiverisille
Monikon allatiiviristiverisilleniMonikon allatiiviristiverisillesi
Monikon allatiiviristiverisillemmeMonikon allatiiviristiverisillenne
Monikon allatiiviristiverisilleenMonikon allatiiviristiverisillensä
EssiiviristiverisenäEssiiviristiverisenäni
EssiiviristiverisenäsiEssiiviristiverisenämme
EssiiviristiverisenänneEssiiviristiverisenään
EssiiviristiverisenänsäMonikon essiiviristiverisinä
Monikon essiiviristiverisinäniMonikon essiiviristiverisinäsi
Monikon essiiviristiverisinämmeMonikon essiiviristiverisinänne
Monikon essiiviristiverisinäänMonikon essiiviristiverisinänsä
TranslatiiviristiveriseksiTranslatiiviristiverisekseni
TranslatiiviristiveriseksesiTranslatiiviristiveriseksemme
TranslatiiviristiveriseksenneTranslatiiviristiverisekseen
TranslatiiviristiveriseksensäMonikon translatiiviristiverisiksi
Monikon translatiiviristiverisikseniMonikon translatiiviristiverisiksesi
Monikon translatiiviristiverisiksemmeMonikon translatiiviristiverisiksenne
Monikon translatiiviristiverisikseenMonikon translatiiviristiverisiksensä
Monikon instruktiiviristiverisinAbessiiviristiverisettä
AbessiiviristiverisettäniAbessiiviristiverisettäsi
AbessiiviristiverisettämmeAbessiiviristiverisettänne
AbessiiviristiverisettäänAbessiiviristiverisettänsä
Monikon abessiiviristiverisittäMonikon abessiiviristiverisittäni
Monikon abessiiviristiverisittäsiMonikon abessiiviristiverisittämme
Monikon abessiiviristiverisittänneMonikon abessiiviristiverisittään
Monikon abessiiviristiverisittänsäMonikon komitatiiviristiverisine
Monikon komitatiiviristiverisineniMonikon komitatiiviristiverisinesi
Monikon komitatiiviristiverisinemmeMonikon komitatiiviristiverisinenne
Monikon komitatiiviristiverisineenMonikon komitatiiviristiverisinensä
Monikon akkusatiiviristiverisetMonikon akkusatiiviristiveriseni
Monikon akkusatiiviristiverisesiMonikon akkusatiiviristiverisemme
Monikon akkusatiiviristiverisenneMonikon akkusatiiviristiverisensä
AkkusatiiviristiveriseniAkkusatiiviristiverisesi
AkkusatiiviristiverisemmeAkkusatiiviristiverisenne
Akkusatiiviristiverisensä