| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | laattalattiat | Genetiivi | laattalattian |
| Monikon genetiivi | laattalattioiden | Monikon genetiivi | laattalattioitten |
| Partitiivi | laattalattiaa | Monikon partitiivi | laattalattioita |
| Inessiivi | laattalattiassa | Monikon inessiivi | laattalattioissa |
| Elatiivi | laattalattiasta | Monikon elatiivi | laattalattioista |
| Illatiivi | laattalattiaan | Monikon illatiivi | laattalattioihin |
| Adessiivi | laattalattialla | Monikon adessiivi | laattalattioilla |
| Ablatiivi | laattalattialta | Monikon ablatiivi | laattalattioilta |
| Allatiivi | laattalattialle | Monikon allatiivi | laattalattioille |
| Essiivi | laattalattiana | Monikon essiivi | laattalattioina |
| Translatiivi | laattalattiaksi | Monikon translatiivi | laattalattioiksi |
| Monikon instruktiivi | laattalattioin | Abessiivi | laattalattiatta |
| Monikon abessiivi | laattalattioitta | Monikon akkusatiivi | laattalattiat |