| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| Monikko | viihtymykset | Genetiivi | viihtymyksen |
| Monikon genetiivi | viihtymysten | Monikon genetiivi | viihtymyksien |
| Partitiivi | viihtymystä | Monikon partitiivi | viihtymyksiä |
| Inessiivi | viihtymyksessä | Monikon inessiivi | viihtymyksissä |
| Elatiivi | viihtymyksestä | Monikon elatiivi | viihtymyksistä |
| Illatiivi | viihtymykseen | Monikon illatiivi | viihtymyksiin |
| Adessiivi | viihtymyksellä | Monikon adessiivi | viihtymyksillä |
| Ablatiivi | viihtymykseltä | Monikon ablatiivi | viihtymyksiltä |
| Allatiivi | viihtymykselle | Monikon allatiivi | viihtymyksille |
| Essiivi | viihtymyksenä | Monikon essiivi | viihtymyksinä |
| Translatiivi | viihtymykseksi | Monikon translatiivi | viihtymyksiksi |
| Monikon instruktiivi | viihtymyksin | Abessiivi | viihtymyksettä |
| Monikon abessiivi | viihtymyksittä | Monikon akkusatiivi | viihtymykset |