Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkokurinpidollisetMonikkokurinpidolliseni
MonikkokurinpidollisesiMonikkokurinpidollisemme
MonikkokurinpidollisenneMonikkokurinpidollisensa
GenetiivikurinpidollisenGenetiivikurinpidolliseni
GenetiivikurinpidollisesiGenetiivikurinpidollisemme
GenetiivikurinpidollisenneGenetiivikurinpidollisensa
Monikon genetiivikurinpidollistenMonikon genetiivikurinpidollisien
Monikon genetiivikurinpidollisteniMonikon genetiivikurinpidollisieni
Monikon genetiivikurinpidollistesiMonikon genetiivikurinpidollisiesi
Monikon genetiivikurinpidollistemmeMonikon genetiivikurinpidollisiemme
Monikon genetiivikurinpidollistenneMonikon genetiivikurinpidollisienne
Monikon genetiivikurinpidollistensaMonikon genetiivikurinpidollisiensa
PartitiivikurinpidollistaPartitiivikurinpidollistani
PartitiivikurinpidollistasiPartitiivikurinpidollistamme
PartitiivikurinpidollistannePartitiivikurinpidollistaan
PartitiivikurinpidollistansaMonikon partitiivikurinpidollisia
Monikon partitiivikurinpidollisianiMonikon partitiivikurinpidollisiasi
Monikon partitiivikurinpidollisiammeMonikon partitiivikurinpidollisianne
Monikon partitiivikurinpidollisiaanMonikon partitiivikurinpidollisiansa
InessiivikurinpidollisessaInessiivikurinpidollisessani
InessiivikurinpidollisessasiInessiivikurinpidollisessamme
InessiivikurinpidollisessanneInessiivikurinpidollisessaan
InessiivikurinpidollisessansaMonikon inessiivikurinpidollisissa
Monikon inessiivikurinpidollisissaniMonikon inessiivikurinpidollisissasi
Monikon inessiivikurinpidollisissammeMonikon inessiivikurinpidollisissanne
Monikon inessiivikurinpidollisissaanMonikon inessiivikurinpidollisissansa
ElatiivikurinpidollisestaElatiivikurinpidollisestani
ElatiivikurinpidollisestasiElatiivikurinpidollisestamme
ElatiivikurinpidollisestanneElatiivikurinpidollisestaan
ElatiivikurinpidollisestansaMonikon elatiivikurinpidollisista
Monikon elatiivikurinpidollisistaniMonikon elatiivikurinpidollisistasi
Monikon elatiivikurinpidollisistammeMonikon elatiivikurinpidollisistanne
Monikon elatiivikurinpidollisistaanMonikon elatiivikurinpidollisistansa
IllatiivikurinpidolliseenIllatiivikurinpidolliseeni
IllatiivikurinpidolliseesiIllatiivikurinpidolliseemme
IllatiivikurinpidolliseenneIllatiivikurinpidolliseensa
Monikon illatiivikurinpidollisiinMonikon illatiivikurinpidollisiini
Monikon illatiivikurinpidollisiisiMonikon illatiivikurinpidollisiimme
Monikon illatiivikurinpidollisiinneMonikon illatiivikurinpidollisiinsa
AdessiivikurinpidollisellaAdessiivikurinpidollisellani
AdessiivikurinpidollisellasiAdessiivikurinpidollisellamme
AdessiivikurinpidollisellanneAdessiivikurinpidollisellaan
AdessiivikurinpidollisellansaMonikon adessiivikurinpidollisilla
Monikon adessiivikurinpidollisillaniMonikon adessiivikurinpidollisillasi
Monikon adessiivikurinpidollisillammeMonikon adessiivikurinpidollisillanne
Monikon adessiivikurinpidollisillaanMonikon adessiivikurinpidollisillansa
AblatiivikurinpidolliseltaAblatiivikurinpidolliseltani
AblatiivikurinpidolliseltasiAblatiivikurinpidolliseltamme
AblatiivikurinpidolliseltanneAblatiivikurinpidolliseltaan
AblatiivikurinpidolliseltansaMonikon ablatiivikurinpidollisilta
Monikon ablatiivikurinpidollisiltaniMonikon ablatiivikurinpidollisiltasi
Monikon ablatiivikurinpidollisiltammeMonikon ablatiivikurinpidollisiltanne
Monikon ablatiivikurinpidollisiltaanMonikon ablatiivikurinpidollisiltansa
AllatiivikurinpidolliselleAllatiivikurinpidolliselleni
AllatiivikurinpidollisellesiAllatiivikurinpidollisellemme
AllatiivikurinpidollisellenneAllatiivikurinpidolliselleen
AllatiivikurinpidollisellensaMonikon allatiivikurinpidollisille
Monikon allatiivikurinpidollisilleniMonikon allatiivikurinpidollisillesi
Monikon allatiivikurinpidollisillemmeMonikon allatiivikurinpidollisillenne
Monikon allatiivikurinpidollisilleenMonikon allatiivikurinpidollisillensa
EssiivikurinpidollisenaEssiivikurinpidollisenani
EssiivikurinpidollisenasiEssiivikurinpidollisenamme
EssiivikurinpidollisenanneEssiivikurinpidollisenaan
EssiivikurinpidollisenansaMonikon essiivikurinpidollisina
Monikon essiivikurinpidollisinaniMonikon essiivikurinpidollisinasi
Monikon essiivikurinpidollisinammeMonikon essiivikurinpidollisinanne
Monikon essiivikurinpidollisinaanMonikon essiivikurinpidollisinansa
TranslatiivikurinpidolliseksiTranslatiivikurinpidollisekseni
TranslatiivikurinpidolliseksesiTranslatiivikurinpidolliseksemme
TranslatiivikurinpidolliseksenneTranslatiivikurinpidollisekseen
TranslatiivikurinpidolliseksensaMonikon translatiivikurinpidollisiksi
Monikon translatiivikurinpidollisikseniMonikon translatiivikurinpidollisiksesi
Monikon translatiivikurinpidollisiksemmeMonikon translatiivikurinpidollisiksenne
Monikon translatiivikurinpidollisikseenMonikon translatiivikurinpidollisiksensa
Monikon instruktiivikurinpidollisinAbessiivikurinpidollisetta
AbessiivikurinpidollisettaniAbessiivikurinpidollisettasi
AbessiivikurinpidollisettammeAbessiivikurinpidollisettanne
AbessiivikurinpidollisettaanAbessiivikurinpidollisettansa
Monikon abessiivikurinpidollisittaMonikon abessiivikurinpidollisittani
Monikon abessiivikurinpidollisittasiMonikon abessiivikurinpidollisittamme
Monikon abessiivikurinpidollisittanneMonikon abessiivikurinpidollisittaan
Monikon abessiivikurinpidollisittansaMonikon komitatiivikurinpidollisine
Monikon komitatiivikurinpidollisineniMonikon komitatiivikurinpidollisinesi
Monikon komitatiivikurinpidollisinemmeMonikon komitatiivikurinpidollisinenne
Monikon komitatiivikurinpidollisineenMonikon komitatiivikurinpidollisinensa
Monikon akkusatiivikurinpidollisetMonikon akkusatiivikurinpidolliseni
Monikon akkusatiivikurinpidollisesiMonikon akkusatiivikurinpidollisemme
Monikon akkusatiivikurinpidollisenneMonikon akkusatiivikurinpidollisensa
AkkusatiivikurinpidolliseniAkkusatiivikurinpidollisesi
AkkusatiivikurinpidollisemmeAkkusatiivikurinpidollisenne
Akkusatiivikurinpidollisensa