| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | irrotukset | Genetiivi | irrotuksen |
| Monikon genetiivi | irrotusten | Monikon genetiivi | irrotuksien |
| Partitiivi | irrotusta | Monikon partitiivi | irrotuksia |
| Inessiivi | irrotuksessa | Monikon inessiivi | irrotuksissa |
| Elatiivi | irrotuksesta | Monikon elatiivi | irrotuksista |
| Illatiivi | irrotukseen | Monikon illatiivi | irrotuksiin |
| Adessiivi | irrotuksella | Monikon adessiivi | irrotuksilla |
| Ablatiivi | irrotukselta | Monikon ablatiivi | irrotuksilta |
| Allatiivi | irrotukselle | Monikon allatiivi | irrotuksille |
| Essiivi | irrotuksena | Monikon essiivi | irrotuksina |
| Translatiivi | irrotukseksi | Monikon translatiivi | irrotuksiksi |
| Monikon instruktiivi | irrotuksin | Abessiivi | irrotuksetta |
| Monikon abessiivi | irrotuksitta | Monikon akkusatiivi | irrotukset |