Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. syntinen, paheellinen

Taivutusmuodot

MonikkosynnillisetMonikkosynnilliseni
MonikkosynnillisesiMonikkosynnillisemme
MonikkosynnillisenneMonikkosynnillisensä
GenetiivisynnillisenGenetiivisynnilliseni
GenetiivisynnillisesiGenetiivisynnillisemme
GenetiivisynnillisenneGenetiivisynnillisensä
Monikon genetiivisynnillistenMonikon genetiivisynnillisien
Monikon genetiivisynnillisteniMonikon genetiivisynnillisieni
Monikon genetiivisynnillistesiMonikon genetiivisynnillisiesi
Monikon genetiivisynnillistemmeMonikon genetiivisynnillisiemme
Monikon genetiivisynnillistenneMonikon genetiivisynnillisienne
Monikon genetiivisynnillistensäMonikon genetiivisynnillisiensä
PartitiivisynnillistäPartitiivisynnillistäni
PartitiivisynnillistäsiPartitiivisynnillistämme
PartitiivisynnillistännePartitiivisynnillistään
PartitiivisynnillistänsäMonikon partitiivisynnillisiä
Monikon partitiivisynnillisiäniMonikon partitiivisynnillisiäsi
Monikon partitiivisynnillisiämmeMonikon partitiivisynnillisiänne
Monikon partitiivisynnillisiäänMonikon partitiivisynnillisiänsä
InessiivisynnillisessäInessiivisynnillisessäni
InessiivisynnillisessäsiInessiivisynnillisessämme
InessiivisynnillisessänneInessiivisynnillisessään
InessiivisynnillisessänsäMonikon inessiivisynnillisissä
Monikon inessiivisynnillisissäniMonikon inessiivisynnillisissäsi
Monikon inessiivisynnillisissämmeMonikon inessiivisynnillisissänne
Monikon inessiivisynnillisissäänMonikon inessiivisynnillisissänsä
ElatiivisynnillisestäElatiivisynnillisestäni
ElatiivisynnillisestäsiElatiivisynnillisestämme
ElatiivisynnillisestänneElatiivisynnillisestään
ElatiivisynnillisestänsäMonikon elatiivisynnillisistä
Monikon elatiivisynnillisistäniMonikon elatiivisynnillisistäsi
Monikon elatiivisynnillisistämmeMonikon elatiivisynnillisistänne
Monikon elatiivisynnillisistäänMonikon elatiivisynnillisistänsä
IllatiivisynnilliseenIllatiivisynnilliseeni
IllatiivisynnilliseesiIllatiivisynnilliseemme
IllatiivisynnilliseenneIllatiivisynnilliseensä
Monikon illatiivisynnillisiinMonikon illatiivisynnillisiini
Monikon illatiivisynnillisiisiMonikon illatiivisynnillisiimme
Monikon illatiivisynnillisiinneMonikon illatiivisynnillisiinsä
AdessiivisynnilliselläAdessiivisynnilliselläni
AdessiivisynnilliselläsiAdessiivisynnillisellämme
AdessiivisynnillisellänneAdessiivisynnillisellään
AdessiivisynnillisellänsäMonikon adessiivisynnillisillä
Monikon adessiivisynnillisilläniMonikon adessiivisynnillisilläsi
Monikon adessiivisynnillisillämmeMonikon adessiivisynnillisillänne
Monikon adessiivisynnillisilläänMonikon adessiivisynnillisillänsä
AblatiivisynnilliseltäAblatiivisynnilliseltäni
AblatiivisynnilliseltäsiAblatiivisynnilliseltämme
AblatiivisynnilliseltänneAblatiivisynnilliseltään
AblatiivisynnilliseltänsäMonikon ablatiivisynnillisiltä
Monikon ablatiivisynnillisiltäniMonikon ablatiivisynnillisiltäsi
Monikon ablatiivisynnillisiltämmeMonikon ablatiivisynnillisiltänne
Monikon ablatiivisynnillisiltäänMonikon ablatiivisynnillisiltänsä
AllatiivisynnilliselleAllatiivisynnilliselleni
AllatiivisynnillisellesiAllatiivisynnillisellemme
AllatiivisynnillisellenneAllatiivisynnilliselleen
AllatiivisynnillisellensäMonikon allatiivisynnillisille
Monikon allatiivisynnillisilleniMonikon allatiivisynnillisillesi
Monikon allatiivisynnillisillemmeMonikon allatiivisynnillisillenne
Monikon allatiivisynnillisilleenMonikon allatiivisynnillisillensä
EssiivisynnillisenäEssiivisynnillisenäni
EssiivisynnillisenäsiEssiivisynnillisenämme
EssiivisynnillisenänneEssiivisynnillisenään
EssiivisynnillisenänsäMonikon essiivisynnillisinä
Monikon essiivisynnillisinäniMonikon essiivisynnillisinäsi
Monikon essiivisynnillisinämmeMonikon essiivisynnillisinänne
Monikon essiivisynnillisinäänMonikon essiivisynnillisinänsä
TranslatiivisynnilliseksiTranslatiivisynnillisekseni
TranslatiivisynnilliseksesiTranslatiivisynnilliseksemme
TranslatiivisynnilliseksenneTranslatiivisynnillisekseen
TranslatiivisynnilliseksensäMonikon translatiivisynnillisiksi
Monikon translatiivisynnillisikseniMonikon translatiivisynnillisiksesi
Monikon translatiivisynnillisiksemmeMonikon translatiivisynnillisiksenne
Monikon translatiivisynnillisikseenMonikon translatiivisynnillisiksensä
Monikon instruktiivisynnillisinAbessiivisynnillisettä
AbessiivisynnillisettäniAbessiivisynnillisettäsi
AbessiivisynnillisettämmeAbessiivisynnillisettänne
AbessiivisynnillisettäänAbessiivisynnillisettänsä
Monikon abessiivisynnillisittäMonikon abessiivisynnillisittäni
Monikon abessiivisynnillisittäsiMonikon abessiivisynnillisittämme
Monikon abessiivisynnillisittänneMonikon abessiivisynnillisittään
Monikon abessiivisynnillisittänsäMonikon komitatiivisynnillisine
Monikon komitatiivisynnillisineniMonikon komitatiivisynnillisinesi
Monikon komitatiivisynnillisinemmeMonikon komitatiivisynnillisinenne
Monikon komitatiivisynnillisineenMonikon komitatiivisynnillisinensä
Monikon akkusatiivisynnillisetMonikon akkusatiivisynnilliseni
Monikon akkusatiivisynnillisesiMonikon akkusatiivisynnillisemme
Monikon akkusatiivisynnillisenneMonikon akkusatiivisynnillisensä
AkkusatiivisynnilliseniAkkusatiivisynnillisesi
AkkusatiivisynnillisemmeAkkusatiivisynnillisenne
Akkusatiivisynnillisensä