| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | koiratarhat | Genetiivi | koiratarhan |
| Monikon genetiivi | koiratarhojen | Partitiivi | koiratarhaa |
| Monikon partitiivi | koiratarhoja | Inessiivi | koiratarhassa |
| Monikon inessiivi | koiratarhoissa | Elatiivi | koiratarhasta |
| Monikon elatiivi | koiratarhoista | Illatiivi | koiratarhaan |
| Monikon illatiivi | koiratarhoihin | Adessiivi | koiratarhalla |
| Monikon adessiivi | koiratarhoilla | Ablatiivi | koiratarhalta |
| Monikon ablatiivi | koiratarhoilta | Allatiivi | koiratarhalle |
| Monikon allatiivi | koiratarhoille | Essiivi | koiratarhana |
| Monikon essiivi | koiratarhoina | Translatiivi | koiratarhaksi |
| Monikon translatiivi | koiratarhoiksi | Monikon instruktiivi | koiratarhoin |
| Abessiivi | koiratarhatta | Monikon abessiivi | koiratarhoitta |
| Monikon akkusatiivi | koiratarhat |