| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | vihkialttarit | Genetiivi | vihkialttarin |
| Monikon genetiivi | vihkialttarien | Monikon genetiivi | vihkialttareiden |
| Monikon genetiivi | vihkialttareitten | Partitiivi | vihkialttaria |
| Monikon partitiivi | vihkialttareita | Monikon partitiivi | vihkialttareja |
| Inessiivi | vihkialttarissa | Monikon inessiivi | vihkialttareissa |
| Elatiivi | vihkialttarista | Monikon elatiivi | vihkialttareista |
| Illatiivi | vihkialttariin | Monikon illatiivi | vihkialttareihin |
| Adessiivi | vihkialttarilla | Monikon adessiivi | vihkialttareilla |
| Ablatiivi | vihkialttarilta | Monikon ablatiivi | vihkialttareilta |
| Allatiivi | vihkialttarille | Monikon allatiivi | vihkialttareille |
| Essiivi | vihkialttarina | Monikon essiivi | vihkialttareina |
| Translatiivi | vihkialttariksi | Monikon translatiivi | vihkialttareiksi |
| Monikon instruktiivi | vihkialttarein | Abessiivi | vihkialttaritta |
| Monikon abessiivi | vihkialttareitta | Monikon akkusatiivi | vihkialttarit |