Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

  • Ääntäminen:
    • IPA: /ˈleveæ/
KieliKäännökset
bulgariaширок (širók / shirók)
englantiwide, broad, expanded, extended, extended type, expanded type
espanjaancho, ancha, amplio, amplia, tipo expandido, tipo ensanchado
esperantolarĝa
hollantibreed, wijd, uitgerekt type, uitgerekt lettertype
italialargo, ampio, scrittura espansa, stampa in espanso
japani広い (hiroi), 幅広い (habahiroi), 訛り丸出しの
kreikkaευρύς (evrýs / ev̱rýs), ευρεία (evreía), διεσταλμένο στοιχείο, διεσταλμένος
latinalatus
latviaplats
liettuaplatus, plati, platu
norjavid, bred
portugalilargo, amplo, tipo largo
puolaszeroki
ranskalarge, ample, fort, vaste, caractère large
ruotsibred, vid, breddat teckensnitt
saksabreit, weit, Breitschrift
tanskabred, vid, bred skrift
turkkigeniş, vasi
tšekkiširoký
unkariszéles
venäjäширокий (široki), в ширину (v širinu), плёс (pljos)
virolai

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jolla on paljon mittaa ja ulottuvuutta leveyssuunnassa, laaja sivusuunnassa

Esimerkit

  • Tie on pitkä ja leveä.

Taivutusmuodot

MonikkoleveätMonikkoleveäni
MonikkoleveäsiMonikkoleveämme
MonikkoleveänneMonikkoleveänsä
GenetiivileveänGenetiivileveäni
GenetiivileveäsiGenetiivileveämme
GenetiivileveänneGenetiivileveänsä
Monikon genetiivileveidenMonikon genetiivileveitten
Monikon genetiivileveideniMonikon genetiivileveitteni
Monikon genetiivileveidesiMonikon genetiivileveittesi
Monikon genetiivileveidemmeMonikon genetiivileveittemme
Monikon genetiivileveidenneMonikon genetiivileveittenne
Monikon genetiivileveidensäMonikon genetiivileveittensä
PartitiivileveääPartitiivileveätä
PartitiivileveääniPartitiivileveätäni
PartitiivileveääsiPartitiivileveätäsi
PartitiivileveäämmePartitiivileveätämme
PartitiivileveäännePartitiivileveätänne
PartitiivileveätäänPartitiivileveäänsä
PartitiivileveätänsäMonikon partitiivileveitä
Monikon partitiivileveitäniMonikon partitiivileveitäsi
Monikon partitiivileveitämmeMonikon partitiivileveitänne
Monikon partitiivileveitäänMonikon partitiivileveitänsä
InessiivileveässäInessiivileveässäni
InessiivileveässäsiInessiivileveässämme
InessiivileveässänneInessiivileveässään
InessiivileveässänsäMonikon inessiivileveissä
Monikon inessiivileveissäniMonikon inessiivileveissäsi
Monikon inessiivileveissämmeMonikon inessiivileveissänne
Monikon inessiivileveissäänMonikon inessiivileveissänsä
ElatiivileveästäElatiivileveästäni
ElatiivileveästäsiElatiivileveästämme
ElatiivileveästänneElatiivileveästään
ElatiivileveästänsäMonikon elatiivileveistä
Monikon elatiivileveistäniMonikon elatiivileveistäsi
Monikon elatiivileveistämmeMonikon elatiivileveistänne
Monikon elatiivileveistäänMonikon elatiivileveistänsä
IllatiivileveäänIllatiivileveääni
IllatiivileveääsiIllatiivileveäämme
IllatiivileveäänneIllatiivileveäänsä
Monikon illatiivileveisiinMonikon illatiivileveihin
Monikon illatiivileveisiiniMonikon illatiivileveihini
Monikon illatiivileveisiisiMonikon illatiivileveihisi
Monikon illatiivileveisiimmeMonikon illatiivileveihimme
Monikon illatiivileveisiinneMonikon illatiivileveihinne
Monikon illatiivileveisiinsäMonikon illatiivileveihinsä
AdessiivileveälläAdessiivileveälläni
AdessiivileveälläsiAdessiivileveällämme
AdessiivileveällänneAdessiivileveällään
AdessiivileveällänsäMonikon adessiivileveillä
Monikon adessiivileveilläniMonikon adessiivileveilläsi
Monikon adessiivileveillämmeMonikon adessiivileveillänne
Monikon adessiivileveilläänMonikon adessiivileveillänsä
AblatiivileveältäAblatiivileveältäni
AblatiivileveältäsiAblatiivileveältämme
AblatiivileveältänneAblatiivileveältään
AblatiivileveältänsäMonikon ablatiivileveiltä
Monikon ablatiivileveiltäniMonikon ablatiivileveiltäsi
Monikon ablatiivileveiltämmeMonikon ablatiivileveiltänne
Monikon ablatiivileveiltäänMonikon ablatiivileveiltänsä
AllatiivileveälleAllatiivileveälleni
AllatiivileveällesiAllatiivileveällemme
AllatiivileveällenneAllatiivileveälleen
AllatiivileveällensäMonikon allatiivileveille
Monikon allatiivileveilleniMonikon allatiivileveillesi
Monikon allatiivileveillemmeMonikon allatiivileveillenne
Monikon allatiivileveilleenMonikon allatiivileveillensä
EssiivileveänäEssiivileveänäni
EssiivileveänäsiEssiivileveänämme
EssiivileveänänneEssiivileveänään
EssiivileveänänsäMonikon essiivileveinä
Monikon essiivileveinäniMonikon essiivileveinäsi
Monikon essiivileveinämmeMonikon essiivileveinänne
Monikon essiivileveinäänMonikon essiivileveinänsä
TranslatiivileveäksiTranslatiivileveäkseni
TranslatiivileveäksesiTranslatiivileveäksemme
TranslatiivileveäksenneTranslatiivileveäkseen
TranslatiivileveäksensäMonikon translatiivileveiksi
Monikon translatiivileveikseniMonikon translatiivileveiksesi
Monikon translatiivileveiksemmeMonikon translatiivileveiksenne
Monikon translatiivileveikseenMonikon translatiivileveiksensä
Monikon instruktiivileveinAbessiivileveättä
AbessiivileveättäniAbessiivileveättäsi
AbessiivileveättämmeAbessiivileveättänne
AbessiivileveättäänAbessiivileveättänsä
Monikon abessiivileveittäMonikon abessiivileveittäni
Monikon abessiivileveittäsiMonikon abessiivileveittämme
Monikon abessiivileveittänneMonikon abessiivileveittään
Monikon abessiivileveittänsäMonikon komitatiivileveine
Monikon komitatiivileveineniMonikon komitatiivileveinesi
Monikon komitatiivileveinemmeMonikon komitatiivileveinenne
Monikon komitatiivileveineenMonikon komitatiivileveinensä
Monikon akkusatiivileveätMonikon akkusatiivileveäni
Monikon akkusatiivileveäsiMonikon akkusatiivileveämme
Monikon akkusatiivileveänneMonikon akkusatiivileveänsä
AkkusatiivileveäniAkkusatiivileveäsi
AkkusatiivileveämmeAkkusatiivileveänne
Akkusatiivileveänsä