| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | geometria | |
| Monikko | käyräparvet | Genetiivi | käyräparven |
| Monikon genetiivi | käyräparvien | Partitiivi | käyräparvea |
| Monikon partitiivi | käyräparvia | Inessiivi | käyräparvessa |
| Monikon inessiivi | käyräparvissa | Elatiivi | käyräparvesta |
| Monikon elatiivi | käyräparvista | Illatiivi | käyräparveen |
| Monikon illatiivi | käyräparviin | Adessiivi | käyräparvella |
| Monikon adessiivi | käyräparvilla | Ablatiivi | käyräparvelta |
| Monikon ablatiivi | käyräparvilta | Allatiivi | käyräparvelle |
| Monikon allatiivi | käyräparville | Essiivi | käyräparvena |
| Monikon essiivi | käyräparvina | Translatiivi | käyräparveksi |
| Monikon translatiivi | käyräparviksi | Monikon instruktiivi | käyräparvin |
| Abessiivi | käyräparvetta | Monikon abessiivi | käyräparvitta |
| Monikon akkusatiivi | käyräparvet |