| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| Monikko | pahoinpitelijät | Genetiivi | pahoinpitelijän |
| Monikon genetiivi | pahoinpitelijöiden | Monikon genetiivi | pahoinpitelijöitten |
| Partitiivi | pahoinpitelijää | Monikon partitiivi | pahoinpitelijöitä |
| Inessiivi | pahoinpitelijässä | Monikon inessiivi | pahoinpitelijöissä |
| Elatiivi | pahoinpitelijästä | Monikon elatiivi | pahoinpitelijöistä |
| Illatiivi | pahoinpitelijään | Monikon illatiivi | pahoinpitelijöihin |
| Adessiivi | pahoinpitelijällä | Monikon adessiivi | pahoinpitelijöillä |
| Ablatiivi | pahoinpitelijältä | Monikon ablatiivi | pahoinpitelijöiltä |
| Allatiivi | pahoinpitelijälle | Monikon allatiivi | pahoinpitelijöille |
| Essiivi | pahoinpitelijänä | Monikon essiivi | pahoinpitelijöinä |
| Translatiivi | pahoinpitelijäksi | Monikon translatiivi | pahoinpitelijöiksi |
| Monikon instruktiivi | pahoinpitelijöin | Abessiivi | pahoinpitelijättä |
| Monikon abessiivi | pahoinpitelijöittä | Monikon akkusatiivi | pahoinpitelijät |