Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

KäännösKonteksti
Adjektiivit
1.anatomia

Määritelmät

Adjektiivi

  1. umpieritteinen

Taivutusmuodot

MonikkosisäeritteisetMonikkosisäeritteiseni
MonikkosisäeritteisesiMonikkosisäeritteisemme
MonikkosisäeritteisenneMonikkosisäeritteisensä
GenetiivisisäeritteisenGenetiivisisäeritteiseni
GenetiivisisäeritteisesiGenetiivisisäeritteisemme
GenetiivisisäeritteisenneGenetiivisisäeritteisensä
Monikon genetiivisisäeritteistenMonikon genetiivisisäeritteisien
Monikon genetiivisisäeritteisteniMonikon genetiivisisäeritteisieni
Monikon genetiivisisäeritteistesiMonikon genetiivisisäeritteisiesi
Monikon genetiivisisäeritteistemmeMonikon genetiivisisäeritteisiemme
Monikon genetiivisisäeritteistenneMonikon genetiivisisäeritteisienne
Monikon genetiivisisäeritteistensäMonikon genetiivisisäeritteisiensä
PartitiivisisäeritteistäPartitiivisisäeritteistäni
PartitiivisisäeritteistäsiPartitiivisisäeritteistämme
PartitiivisisäeritteistännePartitiivisisäeritteistään
PartitiivisisäeritteistänsäMonikon partitiivisisäeritteisiä
Monikon partitiivisisäeritteisiäniMonikon partitiivisisäeritteisiäsi
Monikon partitiivisisäeritteisiämmeMonikon partitiivisisäeritteisiänne
Monikon partitiivisisäeritteisiäänMonikon partitiivisisäeritteisiänsä
InessiivisisäeritteisessäInessiivisisäeritteisessäni
InessiivisisäeritteisessäsiInessiivisisäeritteisessämme
InessiivisisäeritteisessänneInessiivisisäeritteisessään
InessiivisisäeritteisessänsäMonikon inessiivisisäeritteisissä
Monikon inessiivisisäeritteisissäniMonikon inessiivisisäeritteisissäsi
Monikon inessiivisisäeritteisissämmeMonikon inessiivisisäeritteisissänne
Monikon inessiivisisäeritteisissäänMonikon inessiivisisäeritteisissänsä
ElatiivisisäeritteisestäElatiivisisäeritteisestäni
ElatiivisisäeritteisestäsiElatiivisisäeritteisestämme
ElatiivisisäeritteisestänneElatiivisisäeritteisestään
ElatiivisisäeritteisestänsäMonikon elatiivisisäeritteisistä
Monikon elatiivisisäeritteisistäniMonikon elatiivisisäeritteisistäsi
Monikon elatiivisisäeritteisistämmeMonikon elatiivisisäeritteisistänne
Monikon elatiivisisäeritteisistäänMonikon elatiivisisäeritteisistänsä
IllatiivisisäeritteiseenIllatiivisisäeritteiseeni
IllatiivisisäeritteiseesiIllatiivisisäeritteiseemme
IllatiivisisäeritteiseenneIllatiivisisäeritteiseensä
Monikon illatiivisisäeritteisiinMonikon illatiivisisäeritteisiini
Monikon illatiivisisäeritteisiisiMonikon illatiivisisäeritteisiimme
Monikon illatiivisisäeritteisiinneMonikon illatiivisisäeritteisiinsä
AdessiivisisäeritteiselläAdessiivisisäeritteiselläni
AdessiivisisäeritteiselläsiAdessiivisisäeritteisellämme
AdessiivisisäeritteisellänneAdessiivisisäeritteisellään
AdessiivisisäeritteisellänsäMonikon adessiivisisäeritteisillä
Monikon adessiivisisäeritteisilläniMonikon adessiivisisäeritteisilläsi
Monikon adessiivisisäeritteisillämmeMonikon adessiivisisäeritteisillänne
Monikon adessiivisisäeritteisilläänMonikon adessiivisisäeritteisillänsä
AblatiivisisäeritteiseltäAblatiivisisäeritteiseltäni
AblatiivisisäeritteiseltäsiAblatiivisisäeritteiseltämme
AblatiivisisäeritteiseltänneAblatiivisisäeritteiseltään
AblatiivisisäeritteiseltänsäMonikon ablatiivisisäeritteisiltä
Monikon ablatiivisisäeritteisiltäniMonikon ablatiivisisäeritteisiltäsi
Monikon ablatiivisisäeritteisiltämmeMonikon ablatiivisisäeritteisiltänne
Monikon ablatiivisisäeritteisiltäänMonikon ablatiivisisäeritteisiltänsä
AllatiivisisäeritteiselleAllatiivisisäeritteiselleni
AllatiivisisäeritteisellesiAllatiivisisäeritteisellemme
AllatiivisisäeritteisellenneAllatiivisisäeritteiselleen
AllatiivisisäeritteisellensäMonikon allatiivisisäeritteisille
Monikon allatiivisisäeritteisilleniMonikon allatiivisisäeritteisillesi
Monikon allatiivisisäeritteisillemmeMonikon allatiivisisäeritteisillenne
Monikon allatiivisisäeritteisilleenMonikon allatiivisisäeritteisillensä
EssiivisisäeritteisenäEssiivisisäeritteisenäni
EssiivisisäeritteisenäsiEssiivisisäeritteisenämme
EssiivisisäeritteisenänneEssiivisisäeritteisenään
EssiivisisäeritteisenänsäMonikon essiivisisäeritteisinä
Monikon essiivisisäeritteisinäniMonikon essiivisisäeritteisinäsi
Monikon essiivisisäeritteisinämmeMonikon essiivisisäeritteisinänne
Monikon essiivisisäeritteisinäänMonikon essiivisisäeritteisinänsä
TranslatiivisisäeritteiseksiTranslatiivisisäeritteisekseni
TranslatiivisisäeritteiseksesiTranslatiivisisäeritteiseksemme
TranslatiivisisäeritteiseksenneTranslatiivisisäeritteisekseen
TranslatiivisisäeritteiseksensäMonikon translatiivisisäeritteisiksi
Monikon translatiivisisäeritteisikseniMonikon translatiivisisäeritteisiksesi
Monikon translatiivisisäeritteisiksemmeMonikon translatiivisisäeritteisiksenne
Monikon translatiivisisäeritteisikseenMonikon translatiivisisäeritteisiksensä
Monikon instruktiivisisäeritteisinAbessiivisisäeritteisettä
AbessiivisisäeritteisettäniAbessiivisisäeritteisettäsi
AbessiivisisäeritteisettämmeAbessiivisisäeritteisettänne
AbessiivisisäeritteisettäänAbessiivisisäeritteisettänsä
Monikon abessiivisisäeritteisittäMonikon abessiivisisäeritteisittäni
Monikon abessiivisisäeritteisittäsiMonikon abessiivisisäeritteisittämme
Monikon abessiivisisäeritteisittänneMonikon abessiivisisäeritteisittään
Monikon abessiivisisäeritteisittänsäMonikon komitatiivisisäeritteisine
Monikon komitatiivisisäeritteisineniMonikon komitatiivisisäeritteisinesi
Monikon komitatiivisisäeritteisinemmeMonikon komitatiivisisäeritteisinenne
Monikon komitatiivisisäeritteisineenMonikon komitatiivisisäeritteisinensä
KomparatiivisisäeritteisempiSuperlatiivisisäeritteisin
Monikon akkusatiivisisäeritteisetMonikon akkusatiivisisäeritteiseni
Monikon akkusatiivisisäeritteisesiMonikon akkusatiivisisäeritteisemme
Monikon akkusatiivisisäeritteisenneMonikon akkusatiivisisäeritteisensä
AkkusatiivisisäeritteiseniAkkusatiivisisäeritteisesi
AkkusatiivisisäeritteisemmeAkkusatiivisisäeritteisenne
Akkusatiivisisäeritteisensä