Sanakirja.org
Dark Mode
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
englanti
prescriptive
Taivutusmuodot
Monikko
preskriptiiviset
Monikko
preskriptiiviseni
Monikko
preskriptiivisesi
Monikko
preskriptiivisemme
Monikko
preskriptiivisenne
Monikko
preskriptiivisensä
Genetiivi
preskriptiivisen
Genetiivi
preskriptiiviseni
Genetiivi
preskriptiivisesi
Genetiivi
preskriptiivisemme
Genetiivi
preskriptiivisenne
Genetiivi
preskriptiivisensä
Monikon genetiivi
preskriptiivisten
Monikon genetiivi
preskriptiivisien
Monikon genetiivi
preskriptiivisteni
Monikon genetiivi
preskriptiivisieni
Monikon genetiivi
preskriptiivistesi
Monikon genetiivi
preskriptiivisiesi
Monikon genetiivi
preskriptiivistemme
Monikon genetiivi
preskriptiivisiemme
Monikon genetiivi
preskriptiivistenne
Monikon genetiivi
preskriptiivisienne
Monikon genetiivi
preskriptiivistensä
Monikon genetiivi
preskriptiivisiensä
Partitiivi
preskriptiivistä
Partitiivi
preskriptiivistäni
Partitiivi
preskriptiivistäsi
Partitiivi
preskriptiivistämme
Partitiivi
preskriptiivistänne
Partitiivi
preskriptiivistään
Partitiivi
preskriptiivistänsä
Monikon partitiivi
preskriptiivisiä
Monikon partitiivi
preskriptiivisiäni
Monikon partitiivi
preskriptiivisiäsi
Monikon partitiivi
preskriptiivisiämme
Monikon partitiivi
preskriptiivisiänne
Monikon partitiivi
preskriptiivisiään
Monikon partitiivi
preskriptiivisiänsä
Inessiivi
preskriptiivisessä
Inessiivi
preskriptiivisessäni
Inessiivi
preskriptiivisessäsi
Inessiivi
preskriptiivisessämme
Inessiivi
preskriptiivisessänne
Inessiivi
preskriptiivisessään
Inessiivi
preskriptiivisessänsä
Monikon inessiivi
preskriptiivisissä
Monikon inessiivi
preskriptiivisissäni
Monikon inessiivi
preskriptiivisissäsi
Monikon inessiivi
preskriptiivisissämme
Monikon inessiivi
preskriptiivisissänne
Monikon inessiivi
preskriptiivisissään
Monikon inessiivi
preskriptiivisissänsä
Elatiivi
preskriptiivisestä
Elatiivi
preskriptiivisestäni
Elatiivi
preskriptiivisestäsi
Elatiivi
preskriptiivisestämme
Elatiivi
preskriptiivisestänne
Elatiivi
preskriptiivisestään
Elatiivi
preskriptiivisestänsä
Monikon elatiivi
preskriptiivisistä
Monikon elatiivi
preskriptiivisistäni
Monikon elatiivi
preskriptiivisistäsi
Monikon elatiivi
preskriptiivisistämme
Monikon elatiivi
preskriptiivisistänne
Monikon elatiivi
preskriptiivisistään
Monikon elatiivi
preskriptiivisistänsä
Illatiivi
preskriptiiviseen
Illatiivi
preskriptiiviseeni
Illatiivi
preskriptiiviseesi
Illatiivi
preskriptiiviseemme
Illatiivi
preskriptiiviseenne
Illatiivi
preskriptiiviseensä
Monikon illatiivi
preskriptiivisiin
Monikon illatiivi
preskriptiivisiini
Monikon illatiivi
preskriptiivisiisi
Monikon illatiivi
preskriptiivisiimme
Monikon illatiivi
preskriptiivisiinne
Monikon illatiivi
preskriptiivisiinsä
Adessiivi
preskriptiivisellä
Adessiivi
preskriptiiviselläni
Adessiivi
preskriptiiviselläsi
Adessiivi
preskriptiivisellämme
Adessiivi
preskriptiivisellänne
Adessiivi
preskriptiivisellään
Adessiivi
preskriptiivisellänsä
Monikon adessiivi
preskriptiivisillä
Monikon adessiivi
preskriptiivisilläni
Monikon adessiivi
preskriptiivisilläsi
Monikon adessiivi
preskriptiivisillämme
Monikon adessiivi
preskriptiivisillänne
Monikon adessiivi
preskriptiivisillään
Monikon adessiivi
preskriptiivisillänsä
Ablatiivi
preskriptiiviseltä
Ablatiivi
preskriptiiviseltäni
Ablatiivi
preskriptiiviseltäsi
Ablatiivi
preskriptiiviseltämme
Ablatiivi
preskriptiiviseltänne
Ablatiivi
preskriptiiviseltään
Ablatiivi
preskriptiiviseltänsä
Monikon ablatiivi
preskriptiivisiltä
Monikon ablatiivi
preskriptiivisiltäni
Monikon ablatiivi
preskriptiivisiltäsi
Monikon ablatiivi
preskriptiivisiltämme
Monikon ablatiivi
preskriptiivisiltänne
Monikon ablatiivi
preskriptiivisiltään
Monikon ablatiivi
preskriptiivisiltänsä
Allatiivi
preskriptiiviselle
Allatiivi
preskriptiiviselleni
Allatiivi
preskriptiivisellesi
Allatiivi
preskriptiivisellemme
Allatiivi
preskriptiivisellenne
Allatiivi
preskriptiiviselleen
Allatiivi
preskriptiivisellensä
Monikon allatiivi
preskriptiivisille
Monikon allatiivi
preskriptiivisilleni
Monikon allatiivi
preskriptiivisillesi
Monikon allatiivi
preskriptiivisillemme
Monikon allatiivi
preskriptiivisillenne
Monikon allatiivi
preskriptiivisilleen
Monikon allatiivi
preskriptiivisillensä
Essiivi
preskriptiivisenä
Essiivi
preskriptiivisenäni
Essiivi
preskriptiivisenäsi
Essiivi
preskriptiivisenämme
Essiivi
preskriptiivisenänne
Essiivi
preskriptiivisenään
Essiivi
preskriptiivisenänsä
Monikon essiivi
preskriptiivisinä
Monikon essiivi
preskriptiivisinäni
Monikon essiivi
preskriptiivisinäsi
Monikon essiivi
preskriptiivisinämme
Monikon essiivi
preskriptiivisinänne
Monikon essiivi
preskriptiivisinään
Monikon essiivi
preskriptiivisinänsä
Translatiivi
preskriptiiviseksi
Translatiivi
preskriptiivisekseni
Translatiivi
preskriptiiviseksesi
Translatiivi
preskriptiiviseksemme
Translatiivi
preskriptiiviseksenne
Translatiivi
preskriptiivisekseen
Translatiivi
preskriptiiviseksensä
Monikon translatiivi
preskriptiivisiksi
Monikon translatiivi
preskriptiivisikseni
Monikon translatiivi
preskriptiivisiksesi
Monikon translatiivi
preskriptiivisiksemme
Monikon translatiivi
preskriptiivisiksenne
Monikon translatiivi
preskriptiivisikseen
Monikon translatiivi
preskriptiivisiksensä
Monikon instruktiivi
preskriptiivisin
Abessiivi
preskriptiivisettä
Abessiivi
preskriptiivisettäni
Abessiivi
preskriptiivisettäsi
Abessiivi
preskriptiivisettämme
Abessiivi
preskriptiivisettänne
Abessiivi
preskriptiivisettään
Abessiivi
preskriptiivisettänsä
Monikon abessiivi
preskriptiivisittä
Monikon abessiivi
preskriptiivisittäni
Monikon abessiivi
preskriptiivisittäsi
Monikon abessiivi
preskriptiivisittämme
Monikon abessiivi
preskriptiivisittänne
Monikon abessiivi
preskriptiivisittään
Monikon abessiivi
preskriptiivisittänsä
Monikon komitatiivi
preskriptiivisine
Monikon komitatiivi
preskriptiivisineni
Monikon komitatiivi
preskriptiivisinesi
Monikon komitatiivi
preskriptiivisinemme
Monikon komitatiivi
preskriptiivisinenne
Monikon komitatiivi
preskriptiivisineen
Monikon komitatiivi
preskriptiivisinensä
Monikon akkusatiivi
preskriptiiviset
Monikon akkusatiivi
preskriptiiviseni
Monikon akkusatiivi
preskriptiivisesi
Monikon akkusatiivi
preskriptiivisemme
Monikon akkusatiivi
preskriptiivisenne
Monikon akkusatiivi
preskriptiivisensä
Akkusatiivi
preskriptiiviseni
Akkusatiivi
preskriptiivisesi
Akkusatiivi
preskriptiivisemme
Akkusatiivi
preskriptiivisenne
Akkusatiivi
preskriptiivisensä