| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 2. | ||
| Monikko | oppijaksot | Genetiivi | oppijakson |
| Monikon genetiivi | oppijaksojen | Partitiivi | oppijaksoa |
| Monikon partitiivi | oppijaksoja | Inessiivi | oppijaksossa |
| Monikon inessiivi | oppijaksoissa | Elatiivi | oppijaksosta |
| Monikon elatiivi | oppijaksoista | Illatiivi | oppijaksoon |
| Monikon illatiivi | oppijaksoihin | Adessiivi | oppijaksolla |
| Monikon adessiivi | oppijaksoilla | Ablatiivi | oppijaksolta |
| Monikon ablatiivi | oppijaksoilta | Allatiivi | oppijaksolle |
| Monikon allatiivi | oppijaksoille | Essiivi | oppijaksona |
| Monikon essiivi | oppijaksoina | Translatiivi | oppijaksoksi |
| Monikon translatiivi | oppijaksoiksi | Monikon instruktiivi | oppijaksoin |
| Abessiivi | oppijaksotta | Monikon abessiivi | oppijaksoitta |
| Monikon akkusatiivi | oppijaksot |