| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | infiltrate |
| ranska | infiltrer |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ujuttaudun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | ujuttaudut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ujuttautuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | ujuttaudumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | ujuttaudutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | ujuttautuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ujuttauduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ujuttauduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ujuttautui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | ujuttauduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | ujuttauduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | ujuttautuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ujuttautuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | ujuttautuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ujuttautuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | ujuttautuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | ujuttautuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | ujuttautuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | ujuttaudu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ujuttautukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | ujuttautukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | ujuttautukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | ujuttautukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ujuttautunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | ujuttautunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ujuttautunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | ujuttautunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | ujuttautunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | ujuttautunevat |