Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantithorny, spiky, spiny, barbed, spikey, prickly, aculeate
espanjaespinoso
ranskapiquant
ruotsitaggig
saksastachelig, stachlig, spitz, bissig

Taivutusmuodot

MonikkopiikikkäätMonikkopiikikkääni
MonikkopiikikkääsiMonikkopiikikkäämme
MonikkopiikikkäänneMonikkopiikikkäänsä
GenetiivipiikikkäänGenetiivipiikikkääni
GenetiivipiikikkääsiGenetiivipiikikkäämme
GenetiivipiikikkäänneGenetiivipiikikkäänsä
Monikon genetiivipiikikkäidenMonikon genetiivipiikikkäitten
Monikon genetiivipiikikkäideniMonikon genetiivipiikikkäitteni
Monikon genetiivipiikikkäidesiMonikon genetiivipiikikkäittesi
Monikon genetiivipiikikkäidemmeMonikon genetiivipiikikkäittemme
Monikon genetiivipiikikkäidenneMonikon genetiivipiikikkäittenne
Monikon genetiivipiikikkäidensäMonikon genetiivipiikikkäittensä
PartitiivipiikikästäPartitiivipiikikästäni
PartitiivipiikikästäsiPartitiivipiikikästämme
PartitiivipiikikästännePartitiivipiikikästään
PartitiivipiikikästänsäMonikon partitiivipiikikkäitä
Monikon partitiivipiikikkäitäniMonikon partitiivipiikikkäitäsi
Monikon partitiivipiikikkäitämmeMonikon partitiivipiikikkäitänne
Monikon partitiivipiikikkäitäänMonikon partitiivipiikikkäitänsä
InessiivipiikikkäässäInessiivipiikikkäässäni
InessiivipiikikkäässäsiInessiivipiikikkäässämme
InessiivipiikikkäässänneInessiivipiikikkäässään
InessiivipiikikkäässänsäMonikon inessiivipiikikkäissä
Monikon inessiivipiikikkäissäniMonikon inessiivipiikikkäissäsi
Monikon inessiivipiikikkäissämmeMonikon inessiivipiikikkäissänne
Monikon inessiivipiikikkäissäänMonikon inessiivipiikikkäissänsä
ElatiivipiikikkäästäElatiivipiikikkäästäni
ElatiivipiikikkäästäsiElatiivipiikikkäästämme
ElatiivipiikikkäästänneElatiivipiikikkäästään
ElatiivipiikikkäästänsäMonikon elatiivipiikikkäistä
Monikon elatiivipiikikkäistäniMonikon elatiivipiikikkäistäsi
Monikon elatiivipiikikkäistämmeMonikon elatiivipiikikkäistänne
Monikon elatiivipiikikkäistäänMonikon elatiivipiikikkäistänsä
IllatiivipiikikkääseenIllatiivipiikikkääseeni
IllatiivipiikikkääseesiIllatiivipiikikkääseemme
IllatiivipiikikkääseenneIllatiivipiikikkääseensä
Monikon illatiivipiikikkäisiinMonikon illatiivipiikikkäisiini
Monikon illatiivipiikikkäisiisiMonikon illatiivipiikikkäisiimme
Monikon illatiivipiikikkäisiinneMonikon illatiivipiikikkäisiinsä
AdessiivipiikikkäälläAdessiivipiikikkäälläni
AdessiivipiikikkäälläsiAdessiivipiikikkäällämme
AdessiivipiikikkäällänneAdessiivipiikikkäällään
AdessiivipiikikkäällänsäMonikon adessiivipiikikkäillä
Monikon adessiivipiikikkäilläniMonikon adessiivipiikikkäilläsi
Monikon adessiivipiikikkäillämmeMonikon adessiivipiikikkäillänne
Monikon adessiivipiikikkäilläänMonikon adessiivipiikikkäillänsä
AblatiivipiikikkäältäAblatiivipiikikkäältäni
AblatiivipiikikkäältäsiAblatiivipiikikkäältämme
AblatiivipiikikkäältänneAblatiivipiikikkäältään
AblatiivipiikikkäältänsäMonikon ablatiivipiikikkäiltä
Monikon ablatiivipiikikkäiltäniMonikon ablatiivipiikikkäiltäsi
Monikon ablatiivipiikikkäiltämmeMonikon ablatiivipiikikkäiltänne
Monikon ablatiivipiikikkäiltäänMonikon ablatiivipiikikkäiltänsä
AllatiivipiikikkäälleAllatiivipiikikkäälleni
AllatiivipiikikkäällesiAllatiivipiikikkäällemme
AllatiivipiikikkäällenneAllatiivipiikikkäälleen
AllatiivipiikikkäällensäMonikon allatiivipiikikkäille
Monikon allatiivipiikikkäilleniMonikon allatiivipiikikkäillesi
Monikon allatiivipiikikkäillemmeMonikon allatiivipiikikkäillenne
Monikon allatiivipiikikkäilleenMonikon allatiivipiikikkäillensä
EssiivipiikikkäänäEssiivipiikikkäänäni
EssiivipiikikkäänäsiEssiivipiikikkäänämme
EssiivipiikikkäänänneEssiivipiikikkäänään
EssiivipiikikkäänänsäMonikon essiivipiikikkäinä
Monikon essiivipiikikkäinäniMonikon essiivipiikikkäinäsi
Monikon essiivipiikikkäinämmeMonikon essiivipiikikkäinänne
Monikon essiivipiikikkäinäänMonikon essiivipiikikkäinänsä
TranslatiivipiikikkääksiTranslatiivipiikikkääkseni
TranslatiivipiikikkääksesiTranslatiivipiikikkääksemme
TranslatiivipiikikkääksenneTranslatiivipiikikkääkseen
TranslatiivipiikikkääksensäMonikon translatiivipiikikkäiksi
Monikon translatiivipiikikkäikseniMonikon translatiivipiikikkäiksesi
Monikon translatiivipiikikkäiksemmeMonikon translatiivipiikikkäiksenne
Monikon translatiivipiikikkäikseenMonikon translatiivipiikikkäiksensä
Monikon instruktiivipiikikkäinAbessiivipiikikkäättä
AbessiivipiikikkäättäniAbessiivipiikikkäättäsi
AbessiivipiikikkäättämmeAbessiivipiikikkäättänne
AbessiivipiikikkäättäänAbessiivipiikikkäättänsä
Monikon abessiivipiikikkäittäMonikon abessiivipiikikkäittäni
Monikon abessiivipiikikkäittäsiMonikon abessiivipiikikkäittämme
Monikon abessiivipiikikkäittänneMonikon abessiivipiikikkäittään
Monikon abessiivipiikikkäittänsäMonikon komitatiivipiikikkäine
Monikon komitatiivipiikikkäineniMonikon komitatiivipiikikkäinesi
Monikon komitatiivipiikikkäinemmeMonikon komitatiivipiikikkäinenne
Monikon komitatiivipiikikkäineenMonikon komitatiivipiikikkäinensä
KomparatiivipiikikkäämpiMonikon akkusatiivipiikikkäät
Monikon akkusatiivipiikikkääniMonikon akkusatiivipiikikkääsi
Monikon akkusatiivipiikikkäämmeMonikon akkusatiivipiikikkäänne
Monikon akkusatiivipiikikkäänsäAkkusatiivipiikikkääni
AkkusatiivipiikikkääsiAkkusatiivipiikikkäämme
AkkusatiivipiikikkäänneAkkusatiivipiikikkäänsä