Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.
2.
3.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenselähdytänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenselähdytät
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenselähdytämmeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesenselähdytätte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenselähdyttävätYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektielähdytin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektielähdytitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektielähdytti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektielähdytimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektielähdytitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektielähdyttivätYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenselähdyttäisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesenselähdyttäisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenselähdyttäisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenselähdyttäisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesenselähdyttäisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenselähdyttäisivätYksikön toisen persoonan imperatiivin preesenselähdytä
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenselähdyttäköönMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenselähdyttäkäämme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesenselähdyttäkääMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenselähdyttäkööt
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenselähdyttänenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesenselähdyttänet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenselähdyttäneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenselähdyttänemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesenselähdyttänetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenselähdyttänevät