Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkoirronneetMonikkoirronneeni
MonikkoirronneesiMonikkoirronneemme
MonikkoirronneenneMonikkoirronneensa
GenetiiviirronneenGenetiiviirronneeni
GenetiiviirronneesiGenetiiviirronneemme
GenetiiviirronneenneGenetiiviirronneensa
Monikon genetiiviirronneidenMonikon genetiiviirronneitten
Monikon genetiiviirronneideniMonikon genetiiviirronneitteni
Monikon genetiiviirronneidesiMonikon genetiiviirronneittesi
Monikon genetiiviirronneidemmeMonikon genetiiviirronneittemme
Monikon genetiiviirronneidenneMonikon genetiiviirronneittenne
Monikon genetiiviirronneidensaMonikon genetiiviirronneittensa
PartitiiviirronnuttaPartitiiviirronnuttani
PartitiiviirronnuttasiPartitiiviirronnuttamme
PartitiiviirronnuttannePartitiiviirronnuttaan
PartitiiviirronnuttansaMonikon partitiiviirronneita
Monikon partitiiviirronneitaniMonikon partitiiviirronneitasi
Monikon partitiiviirronneitammeMonikon partitiiviirronneitanne
Monikon partitiiviirronneitaanMonikon partitiiviirronneitansa
InessiiviirronneessaInessiiviirronneessani
InessiiviirronneessasiInessiiviirronneessamme
InessiiviirronneessanneInessiiviirronneessaan
InessiiviirronneessansaMonikon inessiiviirronneissa
Monikon inessiiviirronneissaniMonikon inessiiviirronneissasi
Monikon inessiiviirronneissammeMonikon inessiiviirronneissanne
Monikon inessiiviirronneissaanMonikon inessiiviirronneissansa
ElatiiviirronneestaElatiiviirronneestani
ElatiiviirronneestasiElatiiviirronneestamme
ElatiiviirronneestanneElatiiviirronneestaan
ElatiiviirronneestansaMonikon elatiiviirronneista
Monikon elatiiviirronneistaniMonikon elatiiviirronneistasi
Monikon elatiiviirronneistammeMonikon elatiiviirronneistanne
Monikon elatiiviirronneistaanMonikon elatiiviirronneistansa
IllatiiviirronneeseenIllatiiviirronneeseeni
IllatiiviirronneeseesiIllatiiviirronneeseemme
IllatiiviirronneeseenneIllatiiviirronneeseensa
Monikon illatiiviirronneisiinMonikon illatiiviirronneihin
Monikon illatiiviirronneisiiniMonikon illatiiviirronneihini
Monikon illatiiviirronneisiisiMonikon illatiiviirronneihisi
Monikon illatiiviirronneisiimmeMonikon illatiiviirronneihimme
Monikon illatiiviirronneisiinneMonikon illatiiviirronneihinne
Monikon illatiiviirronneisiinsaMonikon illatiiviirronneihinsa
AdessiiviirronneellaAdessiiviirronneellani
AdessiiviirronneellasiAdessiiviirronneellamme
AdessiiviirronneellanneAdessiiviirronneellaan
AdessiiviirronneellansaMonikon adessiiviirronneilla
Monikon adessiiviirronneillaniMonikon adessiiviirronneillasi
Monikon adessiiviirronneillammeMonikon adessiiviirronneillanne
Monikon adessiiviirronneillaanMonikon adessiiviirronneillansa
AblatiiviirronneeltaAblatiiviirronneeltani
AblatiiviirronneeltasiAblatiiviirronneeltamme
AblatiiviirronneeltanneAblatiiviirronneeltaan
AblatiiviirronneeltansaMonikon ablatiiviirronneilta
Monikon ablatiiviirronneiltaniMonikon ablatiiviirronneiltasi
Monikon ablatiiviirronneiltammeMonikon ablatiiviirronneiltanne
Monikon ablatiiviirronneiltaanMonikon ablatiiviirronneiltansa
AllatiiviirronneelleAllatiiviirronneelleni
AllatiiviirronneellesiAllatiiviirronneellemme
AllatiiviirronneellenneAllatiiviirronneelleen
AllatiiviirronneellensaMonikon allatiiviirronneille
Monikon allatiiviirronneilleniMonikon allatiiviirronneillesi
Monikon allatiiviirronneillemmeMonikon allatiiviirronneillenne
Monikon allatiiviirronneilleenMonikon allatiiviirronneillensa
EssiiviirronneenaEssiiviirronneenani
EssiiviirronneenasiEssiiviirronneenamme
EssiiviirronneenanneEssiiviirronneenaan
EssiiviirronneenansaMonikon essiiviirronneina
Monikon essiiviirronneinaniMonikon essiiviirronneinasi
Monikon essiiviirronneinammeMonikon essiiviirronneinanne
Monikon essiiviirronneinaanMonikon essiiviirronneinansa
TranslatiiviirronneeksiTranslatiiviirronneekseni
TranslatiiviirronneeksesiTranslatiiviirronneeksemme
TranslatiiviirronneeksenneTranslatiiviirronneekseen
TranslatiiviirronneeksensaMonikon translatiiviirronneiksi
Monikon translatiiviirronneikseniMonikon translatiiviirronneiksesi
Monikon translatiiviirronneiksemmeMonikon translatiiviirronneiksenne
Monikon translatiiviirronneikseenMonikon translatiiviirronneiksensa
Monikon instruktiiviirronneinAbessiiviirronneetta
AbessiiviirronneettaniAbessiiviirronneettasi
AbessiiviirronneettammeAbessiiviirronneettanne
AbessiiviirronneettaanAbessiiviirronneettansa
Monikon abessiiviirronneittaMonikon abessiiviirronneittani
Monikon abessiiviirronneittasiMonikon abessiiviirronneittamme
Monikon abessiiviirronneittanneMonikon abessiiviirronneittaan
Monikon abessiiviirronneittansaMonikon komitatiiviirronneine
Monikon komitatiiviirronneineniMonikon komitatiiviirronneinesi
Monikon komitatiiviirronneinemmeMonikon komitatiiviirronneinenne
Monikon komitatiiviirronneineenMonikon komitatiiviirronneinensa
Monikon akkusatiiviirronneetMonikon akkusatiiviirronneeni
Monikon akkusatiiviirronneesiMonikon akkusatiiviirronneemme
Monikon akkusatiiviirronneenneMonikon akkusatiiviirronneensa
AkkusatiiviirronneeniAkkusatiiviirronneesi
AkkusatiiviirronneemmeAkkusatiiviirronneenne
Akkusatiiviirronneensa