| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | irronneet | Monikko | irronneeni |
| Monikko | irronneesi | Monikko | irronneemme |
| Monikko | irronneenne | Monikko | irronneensa |
| Genetiivi | irronneen | Genetiivi | irronneeni |
| Genetiivi | irronneesi | Genetiivi | irronneemme |
| Genetiivi | irronneenne | Genetiivi | irronneensa |
| Monikon genetiivi | irronneiden | Monikon genetiivi | irronneitten |
| Monikon genetiivi | irronneideni | Monikon genetiivi | irronneitteni |
| Monikon genetiivi | irronneidesi | Monikon genetiivi | irronneittesi |
| Monikon genetiivi | irronneidemme | Monikon genetiivi | irronneittemme |
| Monikon genetiivi | irronneidenne | Monikon genetiivi | irronneittenne |
| Monikon genetiivi | irronneidensa | Monikon genetiivi | irronneittensa |
| Partitiivi | irronnutta | Partitiivi | irronnuttani |
| Partitiivi | irronnuttasi | Partitiivi | irronnuttamme |
| Partitiivi | irronnuttanne | Partitiivi | irronnuttaan |
| Partitiivi | irronnuttansa | Monikon partitiivi | irronneita |
| Monikon partitiivi | irronneitani | Monikon partitiivi | irronneitasi |
| Monikon partitiivi | irronneitamme | Monikon partitiivi | irronneitanne |
| Monikon partitiivi | irronneitaan | Monikon partitiivi | irronneitansa |
| Inessiivi | irronneessa | Inessiivi | irronneessani |
| Inessiivi | irronneessasi | Inessiivi | irronneessamme |
| Inessiivi | irronneessanne | Inessiivi | irronneessaan |
| Inessiivi | irronneessansa | Monikon inessiivi | irronneissa |
| Monikon inessiivi | irronneissani | Monikon inessiivi | irronneissasi |
| Monikon inessiivi | irronneissamme | Monikon inessiivi | irronneissanne |
| Monikon inessiivi | irronneissaan | Monikon inessiivi | irronneissansa |
| Elatiivi | irronneesta | Elatiivi | irronneestani |
| Elatiivi | irronneestasi | Elatiivi | irronneestamme |
| Elatiivi | irronneestanne | Elatiivi | irronneestaan |
| Elatiivi | irronneestansa | Monikon elatiivi | irronneista |
| Monikon elatiivi | irronneistani | Monikon elatiivi | irronneistasi |
| Monikon elatiivi | irronneistamme | Monikon elatiivi | irronneistanne |
| Monikon elatiivi | irronneistaan | Monikon elatiivi | irronneistansa |
| Illatiivi | irronneeseen | Illatiivi | irronneeseeni |
| Illatiivi | irronneeseesi | Illatiivi | irronneeseemme |
| Illatiivi | irronneeseenne | Illatiivi | irronneeseensa |
| Monikon illatiivi | irronneisiin | Monikon illatiivi | irronneihin |
| Monikon illatiivi | irronneisiini | Monikon illatiivi | irronneihini |
| Monikon illatiivi | irronneisiisi | Monikon illatiivi | irronneihisi |
| Monikon illatiivi | irronneisiimme | Monikon illatiivi | irronneihimme |
| Monikon illatiivi | irronneisiinne | Monikon illatiivi | irronneihinne |
| Monikon illatiivi | irronneisiinsa | Monikon illatiivi | irronneihinsa |
| Adessiivi | irronneella | Adessiivi | irronneellani |
| Adessiivi | irronneellasi | Adessiivi | irronneellamme |
| Adessiivi | irronneellanne | Adessiivi | irronneellaan |
| Adessiivi | irronneellansa | Monikon adessiivi | irronneilla |
| Monikon adessiivi | irronneillani | Monikon adessiivi | irronneillasi |
| Monikon adessiivi | irronneillamme | Monikon adessiivi | irronneillanne |
| Monikon adessiivi | irronneillaan | Monikon adessiivi | irronneillansa |
| Ablatiivi | irronneelta | Ablatiivi | irronneeltani |
| Ablatiivi | irronneeltasi | Ablatiivi | irronneeltamme |
| Ablatiivi | irronneeltanne | Ablatiivi | irronneeltaan |
| Ablatiivi | irronneeltansa | Monikon ablatiivi | irronneilta |
| Monikon ablatiivi | irronneiltani | Monikon ablatiivi | irronneiltasi |
| Monikon ablatiivi | irronneiltamme | Monikon ablatiivi | irronneiltanne |
| Monikon ablatiivi | irronneiltaan | Monikon ablatiivi | irronneiltansa |
| Allatiivi | irronneelle | Allatiivi | irronneelleni |
| Allatiivi | irronneellesi | Allatiivi | irronneellemme |
| Allatiivi | irronneellenne | Allatiivi | irronneelleen |
| Allatiivi | irronneellensa | Monikon allatiivi | irronneille |
| Monikon allatiivi | irronneilleni | Monikon allatiivi | irronneillesi |
| Monikon allatiivi | irronneillemme | Monikon allatiivi | irronneillenne |
| Monikon allatiivi | irronneilleen | Monikon allatiivi | irronneillensa |
| Essiivi | irronneena | Essiivi | irronneenani |
| Essiivi | irronneenasi | Essiivi | irronneenamme |
| Essiivi | irronneenanne | Essiivi | irronneenaan |
| Essiivi | irronneenansa | Monikon essiivi | irronneina |
| Monikon essiivi | irronneinani | Monikon essiivi | irronneinasi |
| Monikon essiivi | irronneinamme | Monikon essiivi | irronneinanne |
| Monikon essiivi | irronneinaan | Monikon essiivi | irronneinansa |
| Translatiivi | irronneeksi | Translatiivi | irronneekseni |
| Translatiivi | irronneeksesi | Translatiivi | irronneeksemme |
| Translatiivi | irronneeksenne | Translatiivi | irronneekseen |
| Translatiivi | irronneeksensa | Monikon translatiivi | irronneiksi |
| Monikon translatiivi | irronneikseni | Monikon translatiivi | irronneiksesi |
| Monikon translatiivi | irronneiksemme | Monikon translatiivi | irronneiksenne |
| Monikon translatiivi | irronneikseen | Monikon translatiivi | irronneiksensa |
| Monikon instruktiivi | irronnein | Abessiivi | irronneetta |
| Abessiivi | irronneettani | Abessiivi | irronneettasi |
| Abessiivi | irronneettamme | Abessiivi | irronneettanne |
| Abessiivi | irronneettaan | Abessiivi | irronneettansa |
| Monikon abessiivi | irronneitta | Monikon abessiivi | irronneittani |
| Monikon abessiivi | irronneittasi | Monikon abessiivi | irronneittamme |
| Monikon abessiivi | irronneittanne | Monikon abessiivi | irronneittaan |
| Monikon abessiivi | irronneittansa | Monikon komitatiivi | irronneine |
| Monikon komitatiivi | irronneineni | Monikon komitatiivi | irronneinesi |
| Monikon komitatiivi | irronneinemme | Monikon komitatiivi | irronneinenne |
| Monikon komitatiivi | irronneineen | Monikon komitatiivi | irronneinensa |
| Monikon akkusatiivi | irronneet | Monikon akkusatiivi | irronneeni |
| Monikon akkusatiivi | irronneesi | Monikon akkusatiivi | irronneemme |
| Monikon akkusatiivi | irronneenne | Monikon akkusatiivi | irronneensa |
| Akkusatiivi | irronneeni | Akkusatiivi | irronneesi |
| Akkusatiivi | irronneemme | Akkusatiivi | irronneenne |
| Akkusatiivi | irronneensa |