| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | amoriinit | Genetiivi | amoriinin |
| Monikon genetiivi | amoriinien | Partitiivi | amoriinia |
| Monikon partitiivi | amoriineja | Inessiivi | amoriinissa |
| Monikon inessiivi | amoriineissa | Elatiivi | amoriinista |
| Monikon elatiivi | amoriineista | Illatiivi | amoriiniin |
| Monikon illatiivi | amoriineihin | Adessiivi | amoriinilla |
| Monikon adessiivi | amoriineilla | Ablatiivi | amoriinilta |
| Monikon ablatiivi | amoriineilta | Allatiivi | amoriinille |
| Monikon allatiivi | amoriineille | Essiivi | amoriinina |
| Monikon essiivi | amoriineina | Translatiivi | amoriiniksi |
| Monikon translatiivi | amoriineiksi | Monikon instruktiivi | amoriinein |
| Abessiivi | amoriinitta | Monikon abessiivi | amoriineitta |
| Monikon akkusatiivi | amoriinit |