| Käännös | |
|---|---|
| Verbit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | korjaannun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | korjaannut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | korjaantuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | korjaannumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | korjaannutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | korjaantuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | korjaannuin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | korjaannuit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | korjaantui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | korjaannuimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | korjaannuitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | korjaantuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | korjaantuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | korjaantuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | korjaantuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | korjaantuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | korjaantuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | korjaantuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | korjaannu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | korjaantukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | korjaantukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | korjaantukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | korjaantukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | korjaantunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | korjaantunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | korjaantunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | korjaantunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | korjaantunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | korjaantunevat |