| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ranska | gesse |
| Monikko | nätkelmät | Genetiivi | nätkelmän |
| Monikon genetiivi | nätkelmien | Partitiivi | nätkelmää |
| Monikon partitiivi | nätkelmiä | Inessiivi | nätkelmässä |
| Monikon inessiivi | nätkelmissä | Elatiivi | nätkelmästä |
| Monikon elatiivi | nätkelmistä | Illatiivi | nätkelmään |
| Monikon illatiivi | nätkelmiin | Adessiivi | nätkelmällä |
| Monikon adessiivi | nätkelmillä | Ablatiivi | nätkelmältä |
| Monikon ablatiivi | nätkelmiltä | Allatiivi | nätkelmälle |
| Monikon allatiivi | nätkelmille | Essiivi | nätkelmänä |
| Monikon essiivi | nätkelminä | Translatiivi | nätkelmäksi |
| Monikon translatiivi | nätkelmiksi | Monikon instruktiivi | nätkelmin |
| Abessiivi | nätkelmättä | Monikon abessiivi | nätkelmittä |
| Monikon akkusatiivi | nätkelmät |