| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | congested, stuffy |
| ranska | bouché |
| Monikko | tukkoiset | Monikko | tukkoiseni |
| Monikko | tukkoisesi | Monikko | tukkoisemme |
| Monikko | tukkoisenne | Monikko | tukkoisensa |
| Genetiivi | tukkoisen | Genetiivi | tukkoiseni |
| Genetiivi | tukkoisesi | Genetiivi | tukkoisemme |
| Genetiivi | tukkoisenne | Genetiivi | tukkoisensa |
| Monikon genetiivi | tukkoisten | Monikon genetiivi | tukkoisien |
| Monikon genetiivi | tukkoisteni | Monikon genetiivi | tukkoisieni |
| Monikon genetiivi | tukkoistesi | Monikon genetiivi | tukkoisiesi |
| Monikon genetiivi | tukkoistemme | Monikon genetiivi | tukkoisiemme |
| Monikon genetiivi | tukkoistenne | Monikon genetiivi | tukkoisienne |
| Monikon genetiivi | tukkoistensa | Monikon genetiivi | tukkoisiensa |
| Partitiivi | tukkoista | Partitiivi | tukkoistani |
| Partitiivi | tukkoistasi | Partitiivi | tukkoistamme |
| Partitiivi | tukkoistanne | Partitiivi | tukkoistaan |
| Partitiivi | tukkoistansa | Monikon partitiivi | tukkoisia |
| Monikon partitiivi | tukkoisiani | Monikon partitiivi | tukkoisiasi |
| Monikon partitiivi | tukkoisiamme | Monikon partitiivi | tukkoisianne |
| Monikon partitiivi | tukkoisiaan | Monikon partitiivi | tukkoisiansa |
| Inessiivi | tukkoisessa | Inessiivi | tukkoisessani |
| Inessiivi | tukkoisessasi | Inessiivi | tukkoisessamme |
| Inessiivi | tukkoisessanne | Inessiivi | tukkoisessaan |
| Inessiivi | tukkoisessansa | Monikon inessiivi | tukkoisissa |
| Monikon inessiivi | tukkoisissani | Monikon inessiivi | tukkoisissasi |
| Monikon inessiivi | tukkoisissamme | Monikon inessiivi | tukkoisissanne |
| Monikon inessiivi | tukkoisissaan | Monikon inessiivi | tukkoisissansa |
| Elatiivi | tukkoisesta | Elatiivi | tukkoisestani |
| Elatiivi | tukkoisestasi | Elatiivi | tukkoisestamme |
| Elatiivi | tukkoisestanne | Elatiivi | tukkoisestaan |
| Elatiivi | tukkoisestansa | Monikon elatiivi | tukkoisista |
| Monikon elatiivi | tukkoisistani | Monikon elatiivi | tukkoisistasi |
| Monikon elatiivi | tukkoisistamme | Monikon elatiivi | tukkoisistanne |
| Monikon elatiivi | tukkoisistaan | Monikon elatiivi | tukkoisistansa |
| Illatiivi | tukkoiseen | Illatiivi | tukkoiseeni |
| Illatiivi | tukkoiseesi | Illatiivi | tukkoiseemme |
| Illatiivi | tukkoiseenne | Illatiivi | tukkoiseensa |
| Monikon illatiivi | tukkoisiin | Monikon illatiivi | tukkoisiini |
| Monikon illatiivi | tukkoisiisi | Monikon illatiivi | tukkoisiimme |
| Monikon illatiivi | tukkoisiinne | Monikon illatiivi | tukkoisiinsa |
| Adessiivi | tukkoisella | Adessiivi | tukkoisellani |
| Adessiivi | tukkoisellasi | Adessiivi | tukkoisellamme |
| Adessiivi | tukkoisellanne | Adessiivi | tukkoisellaan |
| Adessiivi | tukkoisellansa | Monikon adessiivi | tukkoisilla |
| Monikon adessiivi | tukkoisillani | Monikon adessiivi | tukkoisillasi |
| Monikon adessiivi | tukkoisillamme | Monikon adessiivi | tukkoisillanne |
| Monikon adessiivi | tukkoisillaan | Monikon adessiivi | tukkoisillansa |
| Ablatiivi | tukkoiselta | Ablatiivi | tukkoiseltani |
| Ablatiivi | tukkoiseltasi | Ablatiivi | tukkoiseltamme |
| Ablatiivi | tukkoiseltanne | Ablatiivi | tukkoiseltaan |
| Ablatiivi | tukkoiseltansa | Monikon ablatiivi | tukkoisilta |
| Monikon ablatiivi | tukkoisiltani | Monikon ablatiivi | tukkoisiltasi |
| Monikon ablatiivi | tukkoisiltamme | Monikon ablatiivi | tukkoisiltanne |
| Monikon ablatiivi | tukkoisiltaan | Monikon ablatiivi | tukkoisiltansa |
| Allatiivi | tukkoiselle | Allatiivi | tukkoiselleni |
| Allatiivi | tukkoisellesi | Allatiivi | tukkoisellemme |
| Allatiivi | tukkoisellenne | Allatiivi | tukkoiselleen |
| Allatiivi | tukkoisellensa | Monikon allatiivi | tukkoisille |
| Monikon allatiivi | tukkoisilleni | Monikon allatiivi | tukkoisillesi |
| Monikon allatiivi | tukkoisillemme | Monikon allatiivi | tukkoisillenne |
| Monikon allatiivi | tukkoisilleen | Monikon allatiivi | tukkoisillensa |
| Essiivi | tukkoisena | Essiivi | tukkoisenani |
| Essiivi | tukkoisenasi | Essiivi | tukkoisenamme |
| Essiivi | tukkoisenanne | Essiivi | tukkoisenaan |
| Essiivi | tukkoisenansa | Monikon essiivi | tukkoisina |
| Monikon essiivi | tukkoisinani | Monikon essiivi | tukkoisinasi |
| Monikon essiivi | tukkoisinamme | Monikon essiivi | tukkoisinanne |
| Monikon essiivi | tukkoisinaan | Monikon essiivi | tukkoisinansa |
| Translatiivi | tukkoiseksi | Translatiivi | tukkoisekseni |
| Translatiivi | tukkoiseksesi | Translatiivi | tukkoiseksemme |
| Translatiivi | tukkoiseksenne | Translatiivi | tukkoisekseen |
| Translatiivi | tukkoiseksensa | Monikon translatiivi | tukkoisiksi |
| Monikon translatiivi | tukkoisikseni | Monikon translatiivi | tukkoisiksesi |
| Monikon translatiivi | tukkoisiksemme | Monikon translatiivi | tukkoisiksenne |
| Monikon translatiivi | tukkoisikseen | Monikon translatiivi | tukkoisiksensa |
| Monikon instruktiivi | tukkoisin | Abessiivi | tukkoisetta |
| Abessiivi | tukkoisettani | Abessiivi | tukkoisettasi |
| Abessiivi | tukkoisettamme | Abessiivi | tukkoisettanne |
| Abessiivi | tukkoisettaan | Abessiivi | tukkoisettansa |
| Monikon abessiivi | tukkoisitta | Monikon abessiivi | tukkoisittani |
| Monikon abessiivi | tukkoisittasi | Monikon abessiivi | tukkoisittamme |
| Monikon abessiivi | tukkoisittanne | Monikon abessiivi | tukkoisittaan |
| Monikon abessiivi | tukkoisittansa | Monikon komitatiivi | tukkoisine |
| Monikon komitatiivi | tukkoisineni | Monikon komitatiivi | tukkoisinesi |
| Monikon komitatiivi | tukkoisinemme | Monikon komitatiivi | tukkoisinenne |
| Monikon komitatiivi | tukkoisineen | Monikon komitatiivi | tukkoisinensa |
| Komparatiivi | tukkoisempi | Superlatiivi | tukkoisin |
| Monikon akkusatiivi | tukkoiset | Monikon akkusatiivi | tukkoiseni |
| Monikon akkusatiivi | tukkoisesi | Monikon akkusatiivi | tukkoisemme |
| Monikon akkusatiivi | tukkoisenne | Monikon akkusatiivi | tukkoisensa |
| Akkusatiivi | tukkoiseni | Akkusatiivi | tukkoisesi |
| Akkusatiivi | tukkoisemme | Akkusatiivi | tukkoisenne |
| Akkusatiivi | tukkoisensa |