Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. tavaksi tullut, tavanmukainen

Taivutusmuodot

MonikkototututMonikkototuttuni
MonikkototuttusiMonikkototuttumme
MonikkototuttunneMonikkototuttunsa
GenetiivitotutunGenetiivitotuttuni
GenetiivitotuttusiGenetiivitotuttumme
GenetiivitotuttunneGenetiivitotuttunsa
Monikon genetiivitotuttujenMonikon genetiivitotuttujeni
Monikon genetiivitotuttujesiMonikon genetiivitotuttujemme
Monikon genetiivitotuttujenneMonikon genetiivitotuttujensa
PartitiivitotuttuaPartitiivitotuttuani
PartitiivitotuttuasiPartitiivitotuttuamme
PartitiivitotuttuannePartitiivitotuttuaan
PartitiivitotuttuansaMonikon partitiivitotuttuja
Monikon partitiivitotuttujaniMonikon partitiivitotuttujasi
Monikon partitiivitotuttujammeMonikon partitiivitotuttujanne
Monikon partitiivitotuttujaanMonikon partitiivitotuttujansa
InessiivitotutussaInessiivitotutussani
InessiivitotutussasiInessiivitotutussamme
InessiivitotutussanneInessiivitotutussaan
InessiivitotutussansaMonikon inessiivitotutuissa
Monikon inessiivitotutuissaniMonikon inessiivitotutuissasi
Monikon inessiivitotutuissammeMonikon inessiivitotutuissanne
Monikon inessiivitotutuissaanMonikon inessiivitotutuissansa
ElatiivitotutustaElatiivitotutustani
ElatiivitotutustasiElatiivitotutustamme
ElatiivitotutustanneElatiivitotutustaan
ElatiivitotutustansaMonikon elatiivitotutuista
Monikon elatiivitotutuistaniMonikon elatiivitotutuistasi
Monikon elatiivitotutuistammeMonikon elatiivitotutuistanne
Monikon elatiivitotutuistaanMonikon elatiivitotutuistansa
IllatiivitotuttuunIllatiivitotuttuuni
IllatiivitotuttuusiIllatiivitotuttuumme
IllatiivitotuttuunneIllatiivitotuttuunsa
Monikon illatiivitotuttuihinMonikon illatiivitotuttuihini
Monikon illatiivitotuttuihisiMonikon illatiivitotuttuihimme
Monikon illatiivitotuttuihinneMonikon illatiivitotuttuihinsa
AdessiivitotutullaAdessiivitotutullani
AdessiivitotutullasiAdessiivitotutullamme
AdessiivitotutullanneAdessiivitotutullaan
AdessiivitotutullansaMonikon adessiivitotutuilla
Monikon adessiivitotutuillaniMonikon adessiivitotutuillasi
Monikon adessiivitotutuillammeMonikon adessiivitotutuillanne
Monikon adessiivitotutuillaanMonikon adessiivitotutuillansa
AblatiivitotutultaAblatiivitotutultani
AblatiivitotutultasiAblatiivitotutultamme
AblatiivitotutultanneAblatiivitotutultaan
AblatiivitotutultansaMonikon ablatiivitotutuilta
Monikon ablatiivitotutuiltaniMonikon ablatiivitotutuiltasi
Monikon ablatiivitotutuiltammeMonikon ablatiivitotutuiltanne
Monikon ablatiivitotutuiltaanMonikon ablatiivitotutuiltansa
AllatiivitotutulleAllatiivitotutulleni
AllatiivitotutullesiAllatiivitotutullemme
AllatiivitotutullenneAllatiivitotutulleen
AllatiivitotutullensaMonikon allatiivitotutuille
Monikon allatiivitotutuilleniMonikon allatiivitotutuillesi
Monikon allatiivitotutuillemmeMonikon allatiivitotutuillenne
Monikon allatiivitotutuilleenMonikon allatiivitotutuillensa
EssiivitotuttunaEssiivitotuttunani
EssiivitotuttunasiEssiivitotuttunamme
EssiivitotuttunanneEssiivitotuttunaan
EssiivitotuttunansaMonikon essiivitotuttuina
Monikon essiivitotuttuinaniMonikon essiivitotuttuinasi
Monikon essiivitotuttuinammeMonikon essiivitotuttuinanne
Monikon essiivitotuttuinaanMonikon essiivitotuttuinansa
TranslatiivitotutuksiTranslatiivitotutukseni
TranslatiivitotutuksesiTranslatiivitotutuksemme
TranslatiivitotutuksenneTranslatiivitotutukseen
TranslatiivitotutuksensaMonikon translatiivitotutuiksi
Monikon translatiivitotutuikseniMonikon translatiivitotutuiksesi
Monikon translatiivitotutuiksemmeMonikon translatiivitotutuiksenne
Monikon translatiivitotutuikseenMonikon translatiivitotutuiksensa
Monikon instruktiivitotutuinAbessiivitotututta
AbessiivitotututtaniAbessiivitotututtasi
AbessiivitotututtammeAbessiivitotututtanne
AbessiivitotututtaanAbessiivitotututtansa
Monikon abessiivitotutuittaMonikon abessiivitotutuittani
Monikon abessiivitotutuittasiMonikon abessiivitotutuittamme
Monikon abessiivitotutuittanneMonikon abessiivitotutuittaan
Monikon abessiivitotutuittansaMonikon komitatiivitotuttuine
Monikon komitatiivitotuttuineniMonikon komitatiivitotuttuinesi
Monikon komitatiivitotuttuinemmeMonikon komitatiivitotuttuinenne
Monikon komitatiivitotuttuineenMonikon komitatiivitotuttuinensa
Monikon akkusatiivitotututMonikon akkusatiivitotuttuni
Monikon akkusatiivitotuttusiMonikon akkusatiivitotuttumme
Monikon akkusatiivitotuttunneMonikon akkusatiivitotuttunsa
AkkusatiivitotuttuniAkkusatiivitotuttusi
AkkusatiivitotuttummeAkkusatiivitotuttunne
Akkusatiivitotuttunsa