| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | totutut | Monikko | totuttuni |
| Monikko | totuttusi | Monikko | totuttumme |
| Monikko | totuttunne | Monikko | totuttunsa |
| Genetiivi | totutun | Genetiivi | totuttuni |
| Genetiivi | totuttusi | Genetiivi | totuttumme |
| Genetiivi | totuttunne | Genetiivi | totuttunsa |
| Monikon genetiivi | totuttujen | Monikon genetiivi | totuttujeni |
| Monikon genetiivi | totuttujesi | Monikon genetiivi | totuttujemme |
| Monikon genetiivi | totuttujenne | Monikon genetiivi | totuttujensa |
| Partitiivi | totuttua | Partitiivi | totuttuani |
| Partitiivi | totuttuasi | Partitiivi | totuttuamme |
| Partitiivi | totuttuanne | Partitiivi | totuttuaan |
| Partitiivi | totuttuansa | Monikon partitiivi | totuttuja |
| Monikon partitiivi | totuttujani | Monikon partitiivi | totuttujasi |
| Monikon partitiivi | totuttujamme | Monikon partitiivi | totuttujanne |
| Monikon partitiivi | totuttujaan | Monikon partitiivi | totuttujansa |
| Inessiivi | totutussa | Inessiivi | totutussani |
| Inessiivi | totutussasi | Inessiivi | totutussamme |
| Inessiivi | totutussanne | Inessiivi | totutussaan |
| Inessiivi | totutussansa | Monikon inessiivi | totutuissa |
| Monikon inessiivi | totutuissani | Monikon inessiivi | totutuissasi |
| Monikon inessiivi | totutuissamme | Monikon inessiivi | totutuissanne |
| Monikon inessiivi | totutuissaan | Monikon inessiivi | totutuissansa |
| Elatiivi | totutusta | Elatiivi | totutustani |
| Elatiivi | totutustasi | Elatiivi | totutustamme |
| Elatiivi | totutustanne | Elatiivi | totutustaan |
| Elatiivi | totutustansa | Monikon elatiivi | totutuista |
| Monikon elatiivi | totutuistani | Monikon elatiivi | totutuistasi |
| Monikon elatiivi | totutuistamme | Monikon elatiivi | totutuistanne |
| Monikon elatiivi | totutuistaan | Monikon elatiivi | totutuistansa |
| Illatiivi | totuttuun | Illatiivi | totuttuuni |
| Illatiivi | totuttuusi | Illatiivi | totuttuumme |
| Illatiivi | totuttuunne | Illatiivi | totuttuunsa |
| Monikon illatiivi | totuttuihin | Monikon illatiivi | totuttuihini |
| Monikon illatiivi | totuttuihisi | Monikon illatiivi | totuttuihimme |
| Monikon illatiivi | totuttuihinne | Monikon illatiivi | totuttuihinsa |
| Adessiivi | totutulla | Adessiivi | totutullani |
| Adessiivi | totutullasi | Adessiivi | totutullamme |
| Adessiivi | totutullanne | Adessiivi | totutullaan |
| Adessiivi | totutullansa | Monikon adessiivi | totutuilla |
| Monikon adessiivi | totutuillani | Monikon adessiivi | totutuillasi |
| Monikon adessiivi | totutuillamme | Monikon adessiivi | totutuillanne |
| Monikon adessiivi | totutuillaan | Monikon adessiivi | totutuillansa |
| Ablatiivi | totutulta | Ablatiivi | totutultani |
| Ablatiivi | totutultasi | Ablatiivi | totutultamme |
| Ablatiivi | totutultanne | Ablatiivi | totutultaan |
| Ablatiivi | totutultansa | Monikon ablatiivi | totutuilta |
| Monikon ablatiivi | totutuiltani | Monikon ablatiivi | totutuiltasi |
| Monikon ablatiivi | totutuiltamme | Monikon ablatiivi | totutuiltanne |
| Monikon ablatiivi | totutuiltaan | Monikon ablatiivi | totutuiltansa |
| Allatiivi | totutulle | Allatiivi | totutulleni |
| Allatiivi | totutullesi | Allatiivi | totutullemme |
| Allatiivi | totutullenne | Allatiivi | totutulleen |
| Allatiivi | totutullensa | Monikon allatiivi | totutuille |
| Monikon allatiivi | totutuilleni | Monikon allatiivi | totutuillesi |
| Monikon allatiivi | totutuillemme | Monikon allatiivi | totutuillenne |
| Monikon allatiivi | totutuilleen | Monikon allatiivi | totutuillensa |
| Essiivi | totuttuna | Essiivi | totuttunani |
| Essiivi | totuttunasi | Essiivi | totuttunamme |
| Essiivi | totuttunanne | Essiivi | totuttunaan |
| Essiivi | totuttunansa | Monikon essiivi | totuttuina |
| Monikon essiivi | totuttuinani | Monikon essiivi | totuttuinasi |
| Monikon essiivi | totuttuinamme | Monikon essiivi | totuttuinanne |
| Monikon essiivi | totuttuinaan | Monikon essiivi | totuttuinansa |
| Translatiivi | totutuksi | Translatiivi | totutukseni |
| Translatiivi | totutuksesi | Translatiivi | totutuksemme |
| Translatiivi | totutuksenne | Translatiivi | totutukseen |
| Translatiivi | totutuksensa | Monikon translatiivi | totutuiksi |
| Monikon translatiivi | totutuikseni | Monikon translatiivi | totutuiksesi |
| Monikon translatiivi | totutuiksemme | Monikon translatiivi | totutuiksenne |
| Monikon translatiivi | totutuikseen | Monikon translatiivi | totutuiksensa |
| Monikon instruktiivi | totutuin | Abessiivi | totututta |
| Abessiivi | totututtani | Abessiivi | totututtasi |
| Abessiivi | totututtamme | Abessiivi | totututtanne |
| Abessiivi | totututtaan | Abessiivi | totututtansa |
| Monikon abessiivi | totutuitta | Monikon abessiivi | totutuittani |
| Monikon abessiivi | totutuittasi | Monikon abessiivi | totutuittamme |
| Monikon abessiivi | totutuittanne | Monikon abessiivi | totutuittaan |
| Monikon abessiivi | totutuittansa | Monikon komitatiivi | totuttuine |
| Monikon komitatiivi | totuttuineni | Monikon komitatiivi | totuttuinesi |
| Monikon komitatiivi | totuttuinemme | Monikon komitatiivi | totuttuinenne |
| Monikon komitatiivi | totuttuineen | Monikon komitatiivi | totuttuinensa |
| Monikon akkusatiivi | totutut | Monikon akkusatiivi | totuttuni |
| Monikon akkusatiivi | totuttusi | Monikon akkusatiivi | totuttumme |
| Monikon akkusatiivi | totuttunne | Monikon akkusatiivi | totuttunsa |
| Akkusatiivi | totuttuni | Akkusatiivi | totuttusi |
| Akkusatiivi | totuttumme | Akkusatiivi | totuttunne |
| Akkusatiivi | totuttunsa |