| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Muut/tuntemattomat | |
| 2. | |
| Monikko | vuoriset | Monikko | vuoriseni |
| Monikko | vuorisesi | Monikko | vuorisemme |
| Monikko | vuorisenne | Monikko | vuorisensa |
| Genetiivi | vuorisen | Genetiivi | vuoriseni |
| Genetiivi | vuorisesi | Genetiivi | vuorisemme |
| Genetiivi | vuorisenne | Genetiivi | vuorisensa |
| Monikon genetiivi | vuoristen | Monikon genetiivi | vuorisien |
| Monikon genetiivi | vuoristeni | Monikon genetiivi | vuorisieni |
| Monikon genetiivi | vuoristesi | Monikon genetiivi | vuorisiesi |
| Monikon genetiivi | vuoristemme | Monikon genetiivi | vuorisiemme |
| Monikon genetiivi | vuoristenne | Monikon genetiivi | vuorisienne |
| Monikon genetiivi | vuoristensa | Monikon genetiivi | vuorisiensa |
| Partitiivi | vuorista | Partitiivi | vuoristani |
| Partitiivi | vuoristasi | Partitiivi | vuoristamme |
| Partitiivi | vuoristanne | Partitiivi | vuoristaan |
| Partitiivi | vuoristansa | Monikon partitiivi | vuorisia |
| Monikon partitiivi | vuorisiani | Monikon partitiivi | vuorisiasi |
| Monikon partitiivi | vuorisiamme | Monikon partitiivi | vuorisianne |
| Monikon partitiivi | vuorisiaan | Monikon partitiivi | vuorisiansa |
| Inessiivi | vuorisessa | Inessiivi | vuorisessani |
| Inessiivi | vuorisessasi | Inessiivi | vuorisessamme |
| Inessiivi | vuorisessanne | Inessiivi | vuorisessaan |
| Inessiivi | vuorisessansa | Monikon inessiivi | vuorisissa |
| Monikon inessiivi | vuorisissani | Monikon inessiivi | vuorisissasi |
| Monikon inessiivi | vuorisissamme | Monikon inessiivi | vuorisissanne |
| Monikon inessiivi | vuorisissaan | Monikon inessiivi | vuorisissansa |
| Elatiivi | vuorisesta | Elatiivi | vuorisestani |
| Elatiivi | vuorisestasi | Elatiivi | vuorisestamme |
| Elatiivi | vuorisestanne | Elatiivi | vuorisestaan |
| Elatiivi | vuorisestansa | Monikon elatiivi | vuorisista |
| Monikon elatiivi | vuorisistani | Monikon elatiivi | vuorisistasi |
| Monikon elatiivi | vuorisistamme | Monikon elatiivi | vuorisistanne |
| Monikon elatiivi | vuorisistaan | Monikon elatiivi | vuorisistansa |
| Illatiivi | vuoriseen | Illatiivi | vuoriseeni |
| Illatiivi | vuoriseesi | Illatiivi | vuoriseemme |
| Illatiivi | vuoriseenne | Illatiivi | vuoriseensa |
| Monikon illatiivi | vuorisiin | Monikon illatiivi | vuorisiini |
| Monikon illatiivi | vuorisiisi | Monikon illatiivi | vuorisiimme |
| Monikon illatiivi | vuorisiinne | Monikon illatiivi | vuorisiinsa |
| Adessiivi | vuorisella | Adessiivi | vuorisellani |
| Adessiivi | vuorisellasi | Adessiivi | vuorisellamme |
| Adessiivi | vuorisellanne | Adessiivi | vuorisellaan |
| Adessiivi | vuorisellansa | Monikon adessiivi | vuorisilla |
| Monikon adessiivi | vuorisillani | Monikon adessiivi | vuorisillasi |
| Monikon adessiivi | vuorisillamme | Monikon adessiivi | vuorisillanne |
| Monikon adessiivi | vuorisillaan | Monikon adessiivi | vuorisillansa |
| Ablatiivi | vuoriselta | Ablatiivi | vuoriseltani |
| Ablatiivi | vuoriseltasi | Ablatiivi | vuoriseltamme |
| Ablatiivi | vuoriseltanne | Ablatiivi | vuoriseltaan |
| Ablatiivi | vuoriseltansa | Monikon ablatiivi | vuorisilta |
| Monikon ablatiivi | vuorisiltani | Monikon ablatiivi | vuorisiltasi |
| Monikon ablatiivi | vuorisiltamme | Monikon ablatiivi | vuorisiltanne |
| Monikon ablatiivi | vuorisiltaan | Monikon ablatiivi | vuorisiltansa |
| Allatiivi | vuoriselle | Allatiivi | vuoriselleni |
| Allatiivi | vuorisellesi | Allatiivi | vuorisellemme |
| Allatiivi | vuorisellenne | Allatiivi | vuoriselleen |
| Allatiivi | vuorisellensa | Monikon allatiivi | vuorisille |
| Monikon allatiivi | vuorisilleni | Monikon allatiivi | vuorisillesi |
| Monikon allatiivi | vuorisillemme | Monikon allatiivi | vuorisillenne |
| Monikon allatiivi | vuorisilleen | Monikon allatiivi | vuorisillensa |
| Essiivi | vuorisena | Essiivi | vuorisenani |
| Essiivi | vuorisenasi | Essiivi | vuorisenamme |
| Essiivi | vuorisenanne | Essiivi | vuorisenaan |
| Essiivi | vuorisenansa | Monikon essiivi | vuorisina |
| Monikon essiivi | vuorisinani | Monikon essiivi | vuorisinasi |
| Monikon essiivi | vuorisinamme | Monikon essiivi | vuorisinanne |
| Monikon essiivi | vuorisinaan | Monikon essiivi | vuorisinansa |
| Translatiivi | vuoriseksi | Translatiivi | vuorisekseni |
| Translatiivi | vuoriseksesi | Translatiivi | vuoriseksemme |
| Translatiivi | vuoriseksenne | Translatiivi | vuorisekseen |
| Translatiivi | vuoriseksensa | Monikon translatiivi | vuorisiksi |
| Monikon translatiivi | vuorisikseni | Monikon translatiivi | vuorisiksesi |
| Monikon translatiivi | vuorisiksemme | Monikon translatiivi | vuorisiksenne |
| Monikon translatiivi | vuorisikseen | Monikon translatiivi | vuorisiksensa |
| Monikon instruktiivi | vuorisin | Abessiivi | vuorisetta |
| Abessiivi | vuorisettani | Abessiivi | vuorisettasi |
| Abessiivi | vuorisettamme | Abessiivi | vuorisettanne |
| Abessiivi | vuorisettaan | Abessiivi | vuorisettansa |
| Monikon abessiivi | vuorisitta | Monikon abessiivi | vuorisittani |
| Monikon abessiivi | vuorisittasi | Monikon abessiivi | vuorisittamme |
| Monikon abessiivi | vuorisittanne | Monikon abessiivi | vuorisittaan |
| Monikon abessiivi | vuorisittansa | Monikon komitatiivi | vuorisine |
| Monikon komitatiivi | vuorisineni | Monikon komitatiivi | vuorisinesi |
| Monikon komitatiivi | vuorisinemme | Monikon komitatiivi | vuorisinenne |
| Monikon komitatiivi | vuorisineen | Monikon komitatiivi | vuorisinensa |
| Monikon akkusatiivi | vuoriset | Monikon akkusatiivi | vuoriseni |
| Monikon akkusatiivi | vuorisesi | Monikon akkusatiivi | vuorisemme |
| Monikon akkusatiivi | vuorisenne | Monikon akkusatiivi | vuorisensa |
| Akkusatiivi | vuoriseni | Akkusatiivi | vuorisesi |
| Akkusatiivi | vuorisemme | Akkusatiivi | vuorisenne |
| Akkusatiivi | vuorisensa |