Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Substantiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkotakahampaatGenetiivitakahampaan
Monikon genetiivitakahampaidenMonikon genetiivitakahampaitten
PartitiivitakahammastaMonikon partitiivitakahampaita
InessiivitakahampaassaMonikon inessiivitakahampaissa
ElatiivitakahampaastaMonikon elatiivitakahampaista
IllatiivitakahampaaseenMonikon illatiivitakahampaisiin
AdessiivitakahampaallaMonikon adessiivitakahampailla
AblatiivitakahampaaltaMonikon ablatiivitakahampailta
AllatiivitakahampaalleMonikon allatiivitakahampaille
EssiivitakahampaanaMonikon essiivitakahampaina
TranslatiivitakahampaaksiMonikon translatiivitakahampaiksi
Monikon instruktiivitakahampainAbessiivitakahampaatta
Monikon abessiivitakahampaittaMonikon akkusatiivitakahampaat