| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | paheksumiset | Genetiivi | paheksumisen |
| Monikon genetiivi | paheksumisten | Monikon genetiivi | paheksumisien |
| Partitiivi | paheksumista | Monikon partitiivi | paheksumisia |
| Inessiivi | paheksumisessa | Monikon inessiivi | paheksumisissa |
| Elatiivi | paheksumisesta | Monikon elatiivi | paheksumisista |
| Illatiivi | paheksumiseen | Monikon illatiivi | paheksumisiin |
| Adessiivi | paheksumisella | Monikon adessiivi | paheksumisilla |
| Ablatiivi | paheksumiselta | Monikon ablatiivi | paheksumisilta |
| Allatiivi | paheksumiselle | Monikon allatiivi | paheksumisille |
| Essiivi | paheksumisena | Monikon essiivi | paheksumisina |
| Translatiivi | paheksumiseksi | Monikon translatiivi | paheksumisiksi |
| Monikon instruktiivi | paheksumisin | Abessiivi | paheksumisetta |
| Monikon abessiivi | paheksumisitta | Monikon akkusatiivi | paheksumiset |