| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | rahaksimuutot | Genetiivi | rahaksimuuton |
| Monikon genetiivi | rahaksimuuttojen | Partitiivi | rahaksimuuttoa |
| Monikon partitiivi | rahaksimuuttoja | Inessiivi | rahaksimuutossa |
| Monikon inessiivi | rahaksimuutoissa | Elatiivi | rahaksimuutosta |
| Monikon elatiivi | rahaksimuutoista | Illatiivi | rahaksimuuttoon |
| Monikon illatiivi | rahaksimuuttoihin | Adessiivi | rahaksimuutolla |
| Monikon adessiivi | rahaksimuutoilla | Ablatiivi | rahaksimuutolta |
| Monikon ablatiivi | rahaksimuutoilta | Allatiivi | rahaksimuutolle |
| Monikon allatiivi | rahaksimuutoille | Essiivi | rahaksimuuttona |
| Monikon essiivi | rahaksimuuttoina | Translatiivi | rahaksimuutoksi |
| Monikon translatiivi | rahaksimuutoiksi | Monikon instruktiivi | rahaksimuutoin |
| Abessiivi | rahaksimuutotta | Monikon abessiivi | rahaksimuutoitta |
| Monikon akkusatiivi | rahaksimuutot |